| MOQ: | 50 |
| Price: | 3.37 |
| Product Name | 304 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Type | Seamless Pipe / Welded Pipe |
| Shape | Round |
| Diameter | OD6 - 630mm |
| Wall Thickness | SCH5 SCH10 SCH40 SCH80 SCH160 or custom as request |
| Length | 6m/pc or custom cutting as request |
| Standard | ASTM DIN EN GB |
| Main Grades | 304 304L 309S 310S 316L 316Ti 316LN 317L 321 329 347 410 2205 2507 904L C276 etc. |
| Company Type | Storage and Factory |
| Service | Cutting Polishing |
| Grade | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 304 min. max. | - 0.08 | - 2.0 | - 0.75 | - 0.045 | - 0.030 | 18.0 20.0 | - | 8.0 10.5 | - 0.10 |
| 304L min. max. | - 0.030 | - 2.0 | - 0.75 | - 0.045 | - 0.030 | 18.0 20.0 | - | 8.0 12.0 | - 0.10 |
| 304H min. max. | 0.04 0.10 | - 2.0 | - 0.75 | - 0.045 | - 0.030 | 18.0 20.0 | - | 8.0 10.5 | - |
| Grade | Tensile Strength (MPa) min | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min | Elongation (% in 50 mm) min | Rockwell B (HR B) max | Brinell (HB) max |
|---|---|---|---|---|---|
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 | 201 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 | 201 |
| 304H | 515 | 205 | 40 | 92 | 201 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 3.37 |
| Product Name | 304 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Type | Seamless Pipe / Welded Pipe |
| Shape | Round |
| Diameter | OD6 - 630mm |
| Wall Thickness | SCH5 SCH10 SCH40 SCH80 SCH160 or custom as request |
| Length | 6m/pc or custom cutting as request |
| Standard | ASTM DIN EN GB |
| Main Grades | 304 304L 309S 310S 316L 316Ti 316LN 317L 321 329 347 410 2205 2507 904L C276 etc. |
| Company Type | Storage and Factory |
| Service | Cutting Polishing |
| Grade | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 304 min. max. | - 0.08 | - 2.0 | - 0.75 | - 0.045 | - 0.030 | 18.0 20.0 | - | 8.0 10.5 | - 0.10 |
| 304L min. max. | - 0.030 | - 2.0 | - 0.75 | - 0.045 | - 0.030 | 18.0 20.0 | - | 8.0 12.0 | - 0.10 |
| 304H min. max. | 0.04 0.10 | - 2.0 | - 0.75 | - 0.045 | - 0.030 | 18.0 20.0 | - | 8.0 10.5 | - |
| Grade | Tensile Strength (MPa) min | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min | Elongation (% in 50 mm) min | Rockwell B (HR B) max | Brinell (HB) max |
|---|---|---|---|---|---|
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 | 201 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 | 201 |
| 304H | 515 | 205 | 40 | 92 | 201 |