| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.85 |
| Parameter | Tolerance |
|---|---|
| Outer Diameter | +/- 0.2mm |
| Thickness | +/- 0.02mm |
| Length | +/- 5mm |
| Element | 347 (Weight %) | 347H (Weight %) |
|---|---|---|
| Chromium | 17.00-19.00 | 17.00-19.00 |
| Nickel | 9.00-13.00 | 9.00-13.00 |
| Carbon | 0.08 max | 0.04-0.10 |
| Manganese | 2.00 max | 2.00 max |
| Phosphorus | 0.045 max | 0.045 max |
| Sulfur | 0.03 max | 0.03 max |
| Silicon | 0.75 max | 0.75 max |
| Columbium & Tantalum | 10×(C+N) min - 1.00 max | 8×(C+N) min - 1.00 max |
| Iron | Balance | Balance |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 0.288 lbs/in³ (7.96 g/cm³) |
| Specific Heat | 0.12 BTU/lb-°F (500 J/kg-°K) |
| Modulus of Elasticity | 28.0 × 10⁶ psi (193 GPa) |
| Thermal Conductivity (200°F) | 133 BTU/hr/ft²/ft/°F (16.3 W/m-°K) |
| Melting Range | 2550-2635°F (1398-1446°C) |
| Electrical Resistivity | 72 Microhm-cm at 20°F |
| Temperature Range | Mean Coefficient |
|---|---|
| 68-212°F (20-100°C) | 9.2 × 10⁻⁶ in/in°F (16.0 × 10⁻⁶ cm/cm°C) |
| 68-1112°F (20-600°C) | 10.5 × 10⁻⁶ in/in°F (18.9 × 10⁻⁶ cm/cm°C) |
| 68-1832°F (20-1000°C) | 11.4 × 10⁻⁶ in/in°F (20.5 × 10⁻⁶ cm/cm°C) |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.85 |
| Parameter | Tolerance |
|---|---|
| Outer Diameter | +/- 0.2mm |
| Thickness | +/- 0.02mm |
| Length | +/- 5mm |
| Element | 347 (Weight %) | 347H (Weight %) |
|---|---|---|
| Chromium | 17.00-19.00 | 17.00-19.00 |
| Nickel | 9.00-13.00 | 9.00-13.00 |
| Carbon | 0.08 max | 0.04-0.10 |
| Manganese | 2.00 max | 2.00 max |
| Phosphorus | 0.045 max | 0.045 max |
| Sulfur | 0.03 max | 0.03 max |
| Silicon | 0.75 max | 0.75 max |
| Columbium & Tantalum | 10×(C+N) min - 1.00 max | 8×(C+N) min - 1.00 max |
| Iron | Balance | Balance |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 0.288 lbs/in³ (7.96 g/cm³) |
| Specific Heat | 0.12 BTU/lb-°F (500 J/kg-°K) |
| Modulus of Elasticity | 28.0 × 10⁶ psi (193 GPa) |
| Thermal Conductivity (200°F) | 133 BTU/hr/ft²/ft/°F (16.3 W/m-°K) |
| Melting Range | 2550-2635°F (1398-1446°C) |
| Electrical Resistivity | 72 Microhm-cm at 20°F |
| Temperature Range | Mean Coefficient |
|---|---|
| 68-212°F (20-100°C) | 9.2 × 10⁻⁶ in/in°F (16.0 × 10⁻⁶ cm/cm°C) |
| 68-1112°F (20-600°C) | 10.5 × 10⁻⁶ in/in°F (18.9 × 10⁻⁶ cm/cm°C) |
| 68-1832°F (20-1000°C) | 11.4 × 10⁻⁶ in/in°F (20.5 × 10⁻⁶ cm/cm°C) |