| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.85 |
| Product Name | 347H Stainless Steel Seamless Tube |
| Round Outside Diameter | 1/2" - 24" |
| Thickness Schedule | SCH5, SCH10, SCH40, SCH80, SCH160, XXS |
| Material Grade | Special steel including Incone 904L, 254MO, 317L |
| Raw Material | TSING SHAN |
| Standard | ASTM A312, A269 |
| Length | Customized to customer requirements |
| Tolerance | Outer Diameter: +/- 0.2mm, Thickness: +/- 0.02mm, Length: +/- 5mm |
| Surface Treatment | Annealing, pickling, sandblasting |
| Marking | LOGO, SIZE, STANDARD, HEAT TREATMENT, Custom requests |
| Quality Assurance | Internal inspection team, strict standards, third-party inspection accepted |
| Testing | Squash test, extended test, water pressure test, heat treatment, NDT |
| Delivery | Large raw material stock ensures timely order completion |
| Element | 347 (%) | 347H (%) |
|---|---|---|
| Chromium | 17.00-19.00 | 17.00-19.00 |
| Nickel | 9.00-13.00 | 9.00-13.00 |
| Carbon | 0.08 max | 0.04-0.10 |
| Manganese | 2.00 max | 2.00 max |
| Phosphorus | 0.045 max | 0.045 max |
| Sulfur | 0.03 max | 0.03 max |
| Silicon | 0.75 max | 0.75 max |
| Columbium & Tantalum | 10 x (C + N) min - 1.00 max | 8 x (C + N) min - 1.00 max |
| Iron | Balance | Balance |
| Density | 0.288 lbs/in³ (7.96 g/cm³) |
| Specific Heat | 0.12 BTU/lb-°F (500 J/kg-°K) |
| Modulus of Elasticity | 28.0 x 10⁶ psi (193 GPa) |
| Thermal Conductivity | 133 BTU/hr/ft²/ft/°F (16.3 W/m-°K) |
| Melting Range | 2550-2635°F (1398-1446°C) |
| Electrical Resistivity | 72 Microhm-cm at 20°F |
| Temperature Range | Mean Coefficient |
|---|---|
| 68-212°F (20-100°C) | 9.2 x 10⁻⁶ in/in °F (16.0 x 10⁻⁶ cm/cm °C) |
| 68-1112°F (20-600°C) | 10.5 x 10⁻⁶ in/in °F (18.9 x 10⁻⁶ cm/cm °C) |
| 68-1832°F (20-1000°C) | 11.4 x 10⁻⁶ in/in °F (20.5 x 10⁻⁶ cm/cm °C) |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.85 |
| Product Name | 347H Stainless Steel Seamless Tube |
| Round Outside Diameter | 1/2" - 24" |
| Thickness Schedule | SCH5, SCH10, SCH40, SCH80, SCH160, XXS |
| Material Grade | Special steel including Incone 904L, 254MO, 317L |
| Raw Material | TSING SHAN |
| Standard | ASTM A312, A269 |
| Length | Customized to customer requirements |
| Tolerance | Outer Diameter: +/- 0.2mm, Thickness: +/- 0.02mm, Length: +/- 5mm |
| Surface Treatment | Annealing, pickling, sandblasting |
| Marking | LOGO, SIZE, STANDARD, HEAT TREATMENT, Custom requests |
| Quality Assurance | Internal inspection team, strict standards, third-party inspection accepted |
| Testing | Squash test, extended test, water pressure test, heat treatment, NDT |
| Delivery | Large raw material stock ensures timely order completion |
| Element | 347 (%) | 347H (%) |
|---|---|---|
| Chromium | 17.00-19.00 | 17.00-19.00 |
| Nickel | 9.00-13.00 | 9.00-13.00 |
| Carbon | 0.08 max | 0.04-0.10 |
| Manganese | 2.00 max | 2.00 max |
| Phosphorus | 0.045 max | 0.045 max |
| Sulfur | 0.03 max | 0.03 max |
| Silicon | 0.75 max | 0.75 max |
| Columbium & Tantalum | 10 x (C + N) min - 1.00 max | 8 x (C + N) min - 1.00 max |
| Iron | Balance | Balance |
| Density | 0.288 lbs/in³ (7.96 g/cm³) |
| Specific Heat | 0.12 BTU/lb-°F (500 J/kg-°K) |
| Modulus of Elasticity | 28.0 x 10⁶ psi (193 GPa) |
| Thermal Conductivity | 133 BTU/hr/ft²/ft/°F (16.3 W/m-°K) |
| Melting Range | 2550-2635°F (1398-1446°C) |
| Electrical Resistivity | 72 Microhm-cm at 20°F |
| Temperature Range | Mean Coefficient |
|---|---|
| 68-212°F (20-100°C) | 9.2 x 10⁻⁶ in/in °F (16.0 x 10⁻⁶ cm/cm °C) |
| 68-1112°F (20-600°C) | 10.5 x 10⁻⁶ in/in °F (18.9 x 10⁻⁶ cm/cm °C) |
| 68-1832°F (20-1000°C) | 11.4 x 10⁻⁶ in/in °F (20.5 x 10⁻⁶ cm/cm °C) |