| MOQ: | 50 |
| Price: | 25 |
| Designation | Standard |
|---|---|
| UNS N06022 | DIN W. Nr. 2.4602 |
| Form | ASTM Standard |
|---|---|
| Rod | B 574 |
| Plate, Sheet and Strip | B 575 |
| Seamless Pipe and Tube | B 622 |
| Welded Pipe | B 619, B 775 |
| Welded Tube | B 626, B 751 |
| Welding Fitting | B 366 |
| Forged or Rolled Pipe Flange and Forged Fitting | B 462 |
| Billet and Bar for Reforging | B 472 |
| Forging | B 564 |
| Element | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| Ni | Balance | - |
| Cr | 20 | 22.5 |
| Mo | 12.5 | 14.5 |
| Fe | 2 | 6 |
| W | 2.5 | 3.5 |
| Co | - | 2.5 |
| C | - | 0.015 |
| Mn | - | 0.5 |
| Si | - | 0.08 |
| P | - | 0.02 |
| S | - | 0.02 |
| V | - | 0 |
| Density | 8.69 g/cm³ |
| Melting Range | 1325-1370°C |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 25 |
| Designation | Standard |
|---|---|
| UNS N06022 | DIN W. Nr. 2.4602 |
| Form | ASTM Standard |
|---|---|
| Rod | B 574 |
| Plate, Sheet and Strip | B 575 |
| Seamless Pipe and Tube | B 622 |
| Welded Pipe | B 619, B 775 |
| Welded Tube | B 626, B 751 |
| Welding Fitting | B 366 |
| Forged or Rolled Pipe Flange and Forged Fitting | B 462 |
| Billet and Bar for Reforging | B 472 |
| Forging | B 564 |
| Element | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| Ni | Balance | - |
| Cr | 20 | 22.5 |
| Mo | 12.5 | 14.5 |
| Fe | 2 | 6 |
| W | 2.5 | 3.5 |
| Co | - | 2.5 |
| C | - | 0.015 |
| Mn | - | 0.5 |
| Si | - | 0.08 |
| P | - | 0.02 |
| S | - | 0.02 |
| V | - | 0 |
| Density | 8.69 g/cm³ |
| Melting Range | 1325-1370°C |