| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.55 |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Product Name | Duplex Stainless Steel Pipe S31803 00Cr22Ni5Mo3N Duplex 2205 |
| Items | Round SS SMLS Pipe |
| Standard | ASTM, GB, DIN, AISI |
| Material Grade | S31803, 2205 |
| Outer Diameter | 9.5mm - 813mm |
| Thickness | 0.8mm - 34mm |
| Length | 5.8m, 6m, or as per customer requirements |
| Tolerance | Outer Diameter: ±0.2mm, Thickness: ±0.02mm, Length: ±5mm |
| Surface Treatment | Annealing, Pickling, Sandblasting |
| Testing | Squash test, Extended test, Water pressure test, Heat treatment, NDT |
| Element | 2205 Composition (%) |
|---|---|
| Ni | 4.50-6.50 |
| Cr | 21.0-24.00 |
| Si | ≤1.00 |
| Mn | ≤2.00 |
| C | ≤0.03 |
| S | ≤0.03 |
| P | ≤0.04 |
| Mo | 2.5-3.5 |
| N | 0.08-0.2 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.55 |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Product Name | Duplex Stainless Steel Pipe S31803 00Cr22Ni5Mo3N Duplex 2205 |
| Items | Round SS SMLS Pipe |
| Standard | ASTM, GB, DIN, AISI |
| Material Grade | S31803, 2205 |
| Outer Diameter | 9.5mm - 813mm |
| Thickness | 0.8mm - 34mm |
| Length | 5.8m, 6m, or as per customer requirements |
| Tolerance | Outer Diameter: ±0.2mm, Thickness: ±0.02mm, Length: ±5mm |
| Surface Treatment | Annealing, Pickling, Sandblasting |
| Testing | Squash test, Extended test, Water pressure test, Heat treatment, NDT |
| Element | 2205 Composition (%) |
|---|---|
| Ni | 4.50-6.50 |
| Cr | 21.0-24.00 |
| Si | ≤1.00 |
| Mn | ≤2.00 |
| C | ≤0.03 |
| S | ≤0.03 |
| P | ≤0.04 |
| Mo | 2.5-3.5 |
| N | 0.08-0.2 |