| MOQ: | 50 |
| Price: | 6.75 |
| Product Type | 310 Stainless Steel Sheet, 310 Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Trade Names | SS 310, SUS 310, Inox 310, DIN 1.4840, UNS S31000, AISI 310, SAE 310 Sheet |
| Specification | ASTM A240 / ASME SA240 |
| Tolerances | EN 10258 / DIN 59381 |
| International Standards | ASTM A480, ASTM A959, ASME IID, EN ISO 9445, EN ISO 18286, EN 10051, EN 10088-1, ISO 15510 |
| Cold Rolled Plate | 0.5-6.4 mm |
|---|---|
| Hot Rolled Plate | 3.0-10.0 mm |
| Thickness Range | 0.1 to 100 mm |
| Width Range | 10-2500 mm |
| Length Options | 2m, 2.44m, 3m, or as required |
| Cutting Methods | Laser Cut, Plasma Cut, Waterjet Cut, Saw Cut, Shear/Guillotine |
|---|---|
| Available Finishes | Satin, 2B, 2D, BA NO (8), Cold rolled sheet (CR), Hot rolled plate (HR), No.1 finish hot rolled, 1D, No.4, BA, 8K, hairline, brush, mirror |
| Hardness Options | Spring Hard, Soft, Hard, Half Hard, Quarter Hard |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24-26 |
| Nickel, Ni | 21-23 |
| Molybdenum, Mo | 2-2.50 |
| Manganese, Mn | ≤ 2 |
| Nitrogen, N | 0.10-0.16 |
| Silicon, Si | ≤ 0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤ 0.020 |
| Sulfur, S | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile Strength | 540-740 MPa | 78,320-107,327 psi |
| Proof Strength | 250 MPa | 36,259 psi |
| Modulus of Elasticity (20°C) | 195 GPa | 28,282 ksi |
| Elongation at Break | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 6.75 |
| Product Type | 310 Stainless Steel Sheet, 310 Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Trade Names | SS 310, SUS 310, Inox 310, DIN 1.4840, UNS S31000, AISI 310, SAE 310 Sheet |
| Specification | ASTM A240 / ASME SA240 |
| Tolerances | EN 10258 / DIN 59381 |
| International Standards | ASTM A480, ASTM A959, ASME IID, EN ISO 9445, EN ISO 18286, EN 10051, EN 10088-1, ISO 15510 |
| Cold Rolled Plate | 0.5-6.4 mm |
|---|---|
| Hot Rolled Plate | 3.0-10.0 mm |
| Thickness Range | 0.1 to 100 mm |
| Width Range | 10-2500 mm |
| Length Options | 2m, 2.44m, 3m, or as required |
| Cutting Methods | Laser Cut, Plasma Cut, Waterjet Cut, Saw Cut, Shear/Guillotine |
|---|---|
| Available Finishes | Satin, 2B, 2D, BA NO (8), Cold rolled sheet (CR), Hot rolled plate (HR), No.1 finish hot rolled, 1D, No.4, BA, 8K, hairline, brush, mirror |
| Hardness Options | Spring Hard, Soft, Hard, Half Hard, Quarter Hard |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24-26 |
| Nickel, Ni | 21-23 |
| Molybdenum, Mo | 2-2.50 |
| Manganese, Mn | ≤ 2 |
| Nitrogen, N | 0.10-0.16 |
| Silicon, Si | ≤ 0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤ 0.020 |
| Sulfur, S | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile Strength | 540-740 MPa | 78,320-107,327 psi |
| Proof Strength | 250 MPa | 36,259 psi |
| Modulus of Elasticity (20°C) | 195 GPa | 28,282 ksi |
| Elongation at Break | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |