| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.85 |
| Material | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.12 | ≤0.75 | 9.5-12.5 | ≤0.045 | ≤0.03 | 13-16 | 0.8-1.5 |
| 304 | ≤0.08 | ≤0.75 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 18-19 | 8-10 |
| 316 | ≤0.08 | ≤1.00 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 10-14 | 16.0-18.5 |
| 430 | ≤0.12 | ≤0.75 | ≤2.0 | ≤0.04 | ≤0.03 | 16-18 | ≤0.6 |
| Type | 201 321 304 316 Stainless Steel Pipe/Tube |
|---|---|
| Grade | 304/316L/321/310S/2205 |
| Thickness | 0.4mm-20.00mm |
| Outer Diameter | 6-630mm |
| Length | 6m or custom lengths |
| Tolerance | Outer Diameter: ±0.2mm, Thickness: ±0.02mm, Length: ±5mm |
| Brand | BAOSTEEL, TISCO |
| Standard | ISO, ASTM, SUS, GB |
| Surface | 2B, BA, 6K, 8K, 12K, No1, Polished |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Application | Decoration Industry, Kitchenware, Building, Elevator, Upholstery |
| Packing | Standard export seaworthy package or custom |
| Grade | UNS | Tensile Strength (MPa) min | Yield Strength (MPa) min | Elongation (%) min | Brinell Hardness (HB) max | Rockwell Hardness (HRB) max |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 316 | S31600 | 515 | 205 | 40 | 217 | 95 |
| 316L | S31603 | 485 | 170 | 40 | 217 | 95 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 4.85 |
| Material | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.12 | ≤0.75 | 9.5-12.5 | ≤0.045 | ≤0.03 | 13-16 | 0.8-1.5 |
| 304 | ≤0.08 | ≤0.75 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 18-19 | 8-10 |
| 316 | ≤0.08 | ≤1.00 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 10-14 | 16.0-18.5 |
| 430 | ≤0.12 | ≤0.75 | ≤2.0 | ≤0.04 | ≤0.03 | 16-18 | ≤0.6 |
| Type | 201 321 304 316 Stainless Steel Pipe/Tube |
|---|---|
| Grade | 304/316L/321/310S/2205 |
| Thickness | 0.4mm-20.00mm |
| Outer Diameter | 6-630mm |
| Length | 6m or custom lengths |
| Tolerance | Outer Diameter: ±0.2mm, Thickness: ±0.02mm, Length: ±5mm |
| Brand | BAOSTEEL, TISCO |
| Standard | ISO, ASTM, SUS, GB |
| Surface | 2B, BA, 6K, 8K, 12K, No1, Polished |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Application | Decoration Industry, Kitchenware, Building, Elevator, Upholstery |
| Packing | Standard export seaworthy package or custom |
| Grade | UNS | Tensile Strength (MPa) min | Yield Strength (MPa) min | Elongation (%) min | Brinell Hardness (HB) max | Rockwell Hardness (HRB) max |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 316 | S31600 | 515 | 205 | 40 | 217 | 95 |
| 316L | S31603 | 485 | 170 | 40 | 217 | 95 |