| Product | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as requested |
| Finishing | Black Bar / Bright Bar |
| Main Grades | 201, 301, 303Cu, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 318, 321, 347, 410, 420, 430, 431, 440a/b/c, 904L, 2205, 2507, Hastelloy C276, C4, C22, Inconel 600, 625, Incoloy 800, 825, 825H, etc. |
| Services | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin, BAOSTEEL, TISCO, QINGSHAN |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Carbon (C) | 0.07 max |
| Manganese (Mn) | 1.0 max |
| Silicon (Si) | 1.0 max |
| Phosphorus (P) | 0.04 max |
| Sulfur (S) | 0.030 max |
| Chromium (Cr) | 15.0 - 17.5 |
| Nickel (Ni) | 3.0 - 5.0 |
| Copper (Cu) | 3.0 - 5.0 |
| Niobium+Ta (Nb+Ta) | 0.15 - 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C (HRC) |
|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density (kg/m³) | 7750 |
| Thermal Conductivity at 100°C (W/m.K) | 18.4 |
| Thermal Conductivity at 500°C (W/m.K) | 22.7 |
| Specific Heat 0-100°C (J/kg.K) | 460 |
| Electrical Resistivity (nΩ.m) | 800 |
| Product | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as requested |
| Finishing | Black Bar / Bright Bar |
| Main Grades | 201, 301, 303Cu, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 318, 321, 347, 410, 420, 430, 431, 440a/b/c, 904L, 2205, 2507, Hastelloy C276, C4, C22, Inconel 600, 625, Incoloy 800, 825, 825H, etc. |
| Services | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin, BAOSTEEL, TISCO, QINGSHAN |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Carbon (C) | 0.07 max |
| Manganese (Mn) | 1.0 max |
| Silicon (Si) | 1.0 max |
| Phosphorus (P) | 0.04 max |
| Sulfur (S) | 0.030 max |
| Chromium (Cr) | 15.0 - 17.5 |
| Nickel (Ni) | 3.0 - 5.0 |
| Copper (Cu) | 3.0 - 5.0 |
| Niobium+Ta (Nb+Ta) | 0.15 - 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C (HRC) |
|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density (kg/m³) | 7750 |
| Thermal Conductivity at 100°C (W/m.K) | 18.4 |
| Thermal Conductivity at 500°C (W/m.K) | 22.7 |
| Specific Heat 0-100°C (J/kg.K) | 460 |
| Electrical Resistivity (nΩ.m) | 800 |