| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.65 |
| Product Name | Stainless steel round bar / Stainless steel round rod |
|---|---|
| Material Grades | 201, 202, 301, 304, 304L, TP304, TP304L, 309S, 310S, 316, 316L, 316Ti, TP316, TP316L, 317, 317L, 321, 347, 347H, TP347, TP347H, 405, 409, 410, 410s, 420, 430 |
| Standards | ASTM, JIS, DIN, EN |
| Surface | Bright |
| Product Type | Dimensions |
|---|---|
| Round Bar | 3mm - 500mm |
| Square Bar | 2×2mm - 500×500mm |
| Angle Bar | 0.5mm×4mm×4mm - 20mm×400mm×400mm |
| Flat Bar | Thickness: 0.3-200mm, Width: 1-2500mm |
| Length | 2m, 5.8m, 6m, or random length |
| Standard | ASTM A276 Round Bar, ASME SA276 Round Bar / ASTM A479 Round Bar, ASME SA479 Round Bar |
|---|
| Product Type | Size Range |
|---|---|
| Hot Rolled Black Bar | (5-400) × 6000mm or custom requirements |
| Acid Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom requirements |
| Cold Drawn Bright Bar | (1-20) × 6000mm or custom requirements |
| Polishing Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom requirements |
| SUS Flat Bar | Thickness: 2-100mm, Width: 10-500mm |
| SS Angle Bar | 3mm×20mm×20mm - 12mm×100mm×100mm |
| Stainless Steel Channel Bar | 80×40mm - 150×75mm section; 5.0-6.0mm thickness |
| SUS Rectangular Bars | 3.0-12.0mm thickness |
| SS Threaded Bar Billet | 1/2 - 495mm Diameter |
| Stainless Steel Rectangles | 33×30mm - 295×1066mm |
| Packing | Export standard package, bundled or as required |
|---|---|
| Container Sizes |
20ft GP: 5.8m × 2.13m × 2.18m 40ft GP: 11.8m × 2.13m × 2.18m 40ft HG: 11.8m × 2.13m × 2.72m |
| Delivery Time | 7-15 days or according to order quantity |
| Loading Capacity | 25 Tons full 20ft and 40ft container |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.65 |
| Product Name | Stainless steel round bar / Stainless steel round rod |
|---|---|
| Material Grades | 201, 202, 301, 304, 304L, TP304, TP304L, 309S, 310S, 316, 316L, 316Ti, TP316, TP316L, 317, 317L, 321, 347, 347H, TP347, TP347H, 405, 409, 410, 410s, 420, 430 |
| Standards | ASTM, JIS, DIN, EN |
| Surface | Bright |
| Product Type | Dimensions |
|---|---|
| Round Bar | 3mm - 500mm |
| Square Bar | 2×2mm - 500×500mm |
| Angle Bar | 0.5mm×4mm×4mm - 20mm×400mm×400mm |
| Flat Bar | Thickness: 0.3-200mm, Width: 1-2500mm |
| Length | 2m, 5.8m, 6m, or random length |
| Standard | ASTM A276 Round Bar, ASME SA276 Round Bar / ASTM A479 Round Bar, ASME SA479 Round Bar |
|---|
| Product Type | Size Range |
|---|---|
| Hot Rolled Black Bar | (5-400) × 6000mm or custom requirements |
| Acid Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom requirements |
| Cold Drawn Bright Bar | (1-20) × 6000mm or custom requirements |
| Polishing Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom requirements |
| SUS Flat Bar | Thickness: 2-100mm, Width: 10-500mm |
| SS Angle Bar | 3mm×20mm×20mm - 12mm×100mm×100mm |
| Stainless Steel Channel Bar | 80×40mm - 150×75mm section; 5.0-6.0mm thickness |
| SUS Rectangular Bars | 3.0-12.0mm thickness |
| SS Threaded Bar Billet | 1/2 - 495mm Diameter |
| Stainless Steel Rectangles | 33×30mm - 295×1066mm |
| Packing | Export standard package, bundled or as required |
|---|---|
| Container Sizes |
20ft GP: 5.8m × 2.13m × 2.18m 40ft GP: 11.8m × 2.13m × 2.18m 40ft HG: 11.8m × 2.13m × 2.72m |
| Delivery Time | 7-15 days or according to order quantity |
| Loading Capacity | 25 Tons full 20ft and 40ft container |