| Products | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as request |
| Finishing | black bar / Bright Bar |
| Main Grades | 201 301 303Cu 304 304L 309S 310S 316L 316Ti 317L 318 321 347 410 420 430 431 440a/b/c 904L 2205 2507 Hastelloy C276 C4 C22 Inconel 600 625 Incoloy 800 825 825H.etc |
| Service | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin BAOSTEEL TISCO QINGSHAN |
| ASTM | A693 grade 630 (AMS 5604B) UNS S17400 |
|---|---|
| EURONORM | 1.4542 X5CrNiCuNb 16-4 |
| AFNOR | Z5 CNU 17-4PH |
| DIN | 1.4542 |
| Element | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| C | - | 0.07 |
| Mn | - | 1 |
| Si | - | 1 |
| P | - | 0.04 |
| S | - | 0.030 |
| Cr | 15 | 17.5 |
| Ni | 3 | 5 |
| Cu | 3 | 5 |
| Nb+Ta | 0.15 | 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C (HR C) | Hardness Brinell (HB) |
|---|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max | 363 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min | 388 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min | 277 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density (kg/m³) | 7750 |
| Thermal Conductivity at 100°C (W/m.K) | 18.4 |
| Thermal Conductivity at 500°C (W/m.K) | 22.7 |
| Specific Heat 0-100°C (J/kg.K) | 460 |
| Electrical Resistivity (nΩ.m) | 800 |
| Products | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as request |
| Finishing | black bar / Bright Bar |
| Main Grades | 201 301 303Cu 304 304L 309S 310S 316L 316Ti 317L 318 321 347 410 420 430 431 440a/b/c 904L 2205 2507 Hastelloy C276 C4 C22 Inconel 600 625 Incoloy 800 825 825H.etc |
| Service | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin BAOSTEEL TISCO QINGSHAN |
| ASTM | A693 grade 630 (AMS 5604B) UNS S17400 |
|---|---|
| EURONORM | 1.4542 X5CrNiCuNb 16-4 |
| AFNOR | Z5 CNU 17-4PH |
| DIN | 1.4542 |
| Element | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| C | - | 0.07 |
| Mn | - | 1 |
| Si | - | 1 |
| P | - | 0.04 |
| S | - | 0.030 |
| Cr | 15 | 17.5 |
| Ni | 3 | 5 |
| Cu | 3 | 5 |
| Nb+Ta | 0.15 | 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C (HR C) | Hardness Brinell (HB) |
|---|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max | 363 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min | 388 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min | 277 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density (kg/m³) | 7750 |
| Thermal Conductivity at 100°C (W/m.K) | 18.4 |
| Thermal Conductivity at 500°C (W/m.K) | 22.7 |
| Specific Heat 0-100°C (J/kg.K) | 460 |
| Electrical Resistivity (nΩ.m) | 800 |