| MOQ: | 50 |
| Price: | 3.42 |
| Products | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as request |
| Finishing | black bar / Bright Bar |
| Service | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin BAOSTEEL TISCO QINGSHAN |
| Applications | Standards |
|---|---|
|
|
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | max 0.07 |
| Mn | max 1 |
| Si | max 1 |
| P | max 0.04 |
| S | max 0.030 |
| Cr | 15 - 17.5 |
| Ni | 3 - 5 |
| Cu | 3 - 5 |
| Nb+Ta | 0.15 - 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C |
|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 7750 kg/m³ |
| Thermal Conductivity at 100°C | 18.4 W/m.K |
| Thermal Conductivity at 500°C | 22.7 W/m.K |
| Specific Heat 0-100°C | 460 J/kg.K |
| Electrical Resistivity | 800 nΩ.m |
| Alternative Grade | Reasons for Choosing 17-4PH (630) |
|---|---|
| 431 | 431 has higher toughness than 17-4PH. Better availability in some sizes. |
| 416 | Free-machining martensitic stainless steel - better for repetition machining. Lower cost. |
| 316 | Higher corrosion resistance of 316 to resist more severe environments, but with much lower strength than 17-4PH. |
| 2205 | Much better corrosion resistance than 17-4PH, with a lower strength (but not as low as 316). |
| Condition | Hardening Temp (°C) | Time (h) | Typical Hardness Rockwell C | Tensile Strength (MPa) |
|---|---|---|---|---|
| A | Ann | - | 36 | 1100 |
| H900 | 482 | 1 | 44 | - |
| H925 | 496 | 4 | 42 | 1170-1320 |
| H1025 | 552 | 4 | 38 | 1070-1220 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 3.42 |
| Products | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as request |
| Finishing | black bar / Bright Bar |
| Service | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin BAOSTEEL TISCO QINGSHAN |
| Applications | Standards |
|---|---|
|
|
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | max 0.07 |
| Mn | max 1 |
| Si | max 1 |
| P | max 0.04 |
| S | max 0.030 |
| Cr | 15 - 17.5 |
| Ni | 3 - 5 |
| Cu | 3 - 5 |
| Nb+Ta | 0.15 - 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C |
|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 7750 kg/m³ |
| Thermal Conductivity at 100°C | 18.4 W/m.K |
| Thermal Conductivity at 500°C | 22.7 W/m.K |
| Specific Heat 0-100°C | 460 J/kg.K |
| Electrical Resistivity | 800 nΩ.m |
| Alternative Grade | Reasons for Choosing 17-4PH (630) |
|---|---|
| 431 | 431 has higher toughness than 17-4PH. Better availability in some sizes. |
| 416 | Free-machining martensitic stainless steel - better for repetition machining. Lower cost. |
| 316 | Higher corrosion resistance of 316 to resist more severe environments, but with much lower strength than 17-4PH. |
| 2205 | Much better corrosion resistance than 17-4PH, with a lower strength (but not as low as 316). |
| Condition | Hardening Temp (°C) | Time (h) | Typical Hardness Rockwell C | Tensile Strength (MPa) |
|---|---|---|---|---|
| A | Ann | - | 36 | 1100 |
| H900 | 482 | 1 | 44 | - |
| H925 | 496 | 4 | 42 | 1170-1320 |
| H1025 | 552 | 4 | 38 | 1070-1220 |