| Product | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as requested |
| Finishing | Black Bar / Bright Bar |
| Main Grades | 201, 301, 303Cu, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 318, 321, 347, 410, 420, 430, 431, 440a/b/c, 904L, 2205, 2507, Hastelloy C276, C4, C22, Inconel 600, 625, Incoloy 800, 825, 825H, etc. |
| Services | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin, BAOSTEEL, TISCO, QINGSHAN |
| Element | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| C | - | 0.07 |
| Mn | - | 1.0 |
| Si | - | 1.0 |
| P | - | 0.04 |
| S | - | 0.030 |
| Cr | 15.0 | 17.5 |
| Ni | 3.0 | 5.0 |
| Cu | 3.0 | 5.0 |
| Nb+Ta | 0.15 | 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C (HRC) | Hardness Brinell (HB) |
|---|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max | 363 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min | 388 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min | 277 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 7750 kg/m³ |
| Mean Coefficient of Thermal Expansion (0-100°C) | 10.8 µm/m/°C |
| Mean Coefficient of Thermal Expansion (0-315°C) | 11.6 µm/m/°C |
| Thermal Conductivity at 100°C | 18.4 W/m.K |
| Thermal Conductivity at 500°C | 22.7 W/m.K |
| Specific Heat (0-100°C) | 460 J/kg.K |
| Electrical Resistivity | 800 nΩ.m |
| Product | 17-4PH Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM GB DIN EN |
| Diameter | 8 - 450mm |
| Length | 6m /pcs or cutting as requested |
| Finishing | Black Bar / Bright Bar |
| Main Grades | 201, 301, 303Cu, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 318, 321, 347, 410, 420, 430, 431, 440a/b/c, 904L, 2205, 2507, Hastelloy C276, C4, C22, Inconel 600, 625, Incoloy 800, 825, 825H, etc. |
| Services | Cutting, surface polishing, heat treatment |
| Brand | Walsin, BAOSTEEL, TISCO, QINGSHAN |
| Element | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| C | - | 0.07 |
| Mn | - | 1.0 |
| Si | - | 1.0 |
| P | - | 0.04 |
| S | - | 0.030 |
| Cr | 15.0 | 17.5 |
| Ni | 3.0 | 5.0 |
| Cu | 3.0 | 5.0 |
| Nb+Ta | 0.15 | 0.45 |
| Condition | Tensile Strength (MPa) | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) | Elongation (% in 50mm) | Hardness Rockwell C (HRC) | Hardness Brinell (HB) |
|---|---|---|---|---|---|
| Solution Treated | 1105 typ | 1000 typ | 15 typ | 38 max | 363 max |
| Condition 900 | 1310 min | 1170 min | 10 min | 40 min | 388 min |
| Condition 1150 | 930 min | 724 min | 16 min | 28 min | 277 min |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 7750 kg/m³ |
| Mean Coefficient of Thermal Expansion (0-100°C) | 10.8 µm/m/°C |
| Mean Coefficient of Thermal Expansion (0-315°C) | 11.6 µm/m/°C |
| Thermal Conductivity at 100°C | 18.4 W/m.K |
| Thermal Conductivity at 500°C | 22.7 W/m.K |
| Specific Heat (0-100°C) | 460 J/kg.K |
| Electrical Resistivity | 800 nΩ.m |