| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.92 |
| Product Type | Stainless Steel Round Bar |
| Grade | 316L / 1.4404 / AISI316L |
| Standard | ASTM A276/276M |
| Diameter Range | 8 - 300mm |
| Length | 6m per piece or custom cutting available |
| Surface Finish | Black, Bright |
| Additional Services | Cutting, Polishing, Heat Treatment |
| Product Name | Size Range | Main Grades |
|---|---|---|
| Stainless Steel Round Bar (Hot Rolled Black Surface) | 8 - 300mm | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347, 410, 420, 431, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 254SMO, 17-4PH, 17-7PH |
| Stainless Steel Round Bar (Bright Polished) | 3 - 50mm | 201, 304, 316L, 310S, 2205, 630 |
| Stainless Steel Square Bar | 4×4 - 50×50mm | 201, 304, 316L, 310S, 410, 420 |
| Stainless Steel Hexagon Bar | S4 - S70 | 201, 304, 316L, 310S, 410, 420 |
| Stainless Steel Flat Bar | 10×3 - 100×40mm | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347, 410, 420, 431, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 254SMO, 17-4PH, 17-7PH |
| Stainless Steel Angle Bar | 30×30 - 200×200mm | 201, 304, 316L, 310S, 2205 |
| Stainless Steel Channel Bar | 50×25 - 200×100mm | 201, 304, 316L, 310S, 2205 |
| Element | Minimum (%) | Maximum (%) |
|---|---|---|
| Carbon (C) | - | 0.03 |
| Manganese (Mn) | - | 2.0 |
| Silicon (Si) | - | 0.75 |
| Phosphorus (P) | - | 0.045 |
| Sulfur (S) | - | 0.03 |
| Chromium (Cr) | 16.0 | 18.0 |
| Molybdenum (Mo) | 2.00 | 3.00 |
| Nickel (Ni) | 10.0 | 14.0 |
| Nitrogen (N) | - | 0.10 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength (MPa) min | 485 |
| Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min | 170 |
| Elongation (% in 50mm) min | 40 |
| Rockwell B (HR B) max | 95 |
| Brinell (HB) max | 217 |
| Standard | Designation |
|---|---|
| UNS | S31603 |
| British Standard | 316S11 |
| Euronorm | 1.4404 |
| Swedish SS | 2348 |
| Japanese JIS | SUS 316L |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.92 |
| Product Type | Stainless Steel Round Bar |
| Grade | 316L / 1.4404 / AISI316L |
| Standard | ASTM A276/276M |
| Diameter Range | 8 - 300mm |
| Length | 6m per piece or custom cutting available |
| Surface Finish | Black, Bright |
| Additional Services | Cutting, Polishing, Heat Treatment |
| Product Name | Size Range | Main Grades |
|---|---|---|
| Stainless Steel Round Bar (Hot Rolled Black Surface) | 8 - 300mm | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347, 410, 420, 431, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 254SMO, 17-4PH, 17-7PH |
| Stainless Steel Round Bar (Bright Polished) | 3 - 50mm | 201, 304, 316L, 310S, 2205, 630 |
| Stainless Steel Square Bar | 4×4 - 50×50mm | 201, 304, 316L, 310S, 410, 420 |
| Stainless Steel Hexagon Bar | S4 - S70 | 201, 304, 316L, 310S, 410, 420 |
| Stainless Steel Flat Bar | 10×3 - 100×40mm | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347, 410, 420, 431, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 254SMO, 17-4PH, 17-7PH |
| Stainless Steel Angle Bar | 30×30 - 200×200mm | 201, 304, 316L, 310S, 2205 |
| Stainless Steel Channel Bar | 50×25 - 200×100mm | 201, 304, 316L, 310S, 2205 |
| Element | Minimum (%) | Maximum (%) |
|---|---|---|
| Carbon (C) | - | 0.03 |
| Manganese (Mn) | - | 2.0 |
| Silicon (Si) | - | 0.75 |
| Phosphorus (P) | - | 0.045 |
| Sulfur (S) | - | 0.03 |
| Chromium (Cr) | 16.0 | 18.0 |
| Molybdenum (Mo) | 2.00 | 3.00 |
| Nickel (Ni) | 10.0 | 14.0 |
| Nitrogen (N) | - | 0.10 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength (MPa) min | 485 |
| Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min | 170 |
| Elongation (% in 50mm) min | 40 |
| Rockwell B (HR B) max | 95 |
| Brinell (HB) max | 217 |
| Standard | Designation |
|---|---|
| UNS | S31603 |
| British Standard | 316S11 |
| Euronorm | 1.4404 |
| Swedish SS | 2348 |
| Japanese JIS | SUS 316L |