| Product Name | Stainless Steel Round Bar / Stainless Steel Round Rod |
|---|---|
| Material Grades | 201, 202, 301, 304, 304L, TP304, TP304L, 309S, 310S, 316, 316L, 316Ti, TP316, TP316L, 317, 317L, 321, 347, 347H, TP347, TP347H, 405, 409, 410, 410s, 420, 430 |
| Standards | ASTM, JIS, DIN, EN |
| Surface Finish | Pickling, Bright, Polished |
| Product Type | Size Range |
|---|---|
| Round Bar | 3mm - 500mm |
| Square Bar | 2×2mm - 500×500mm |
| Angle Bar | 0.5mm×4mm×4mm - 20mm×400mm×400mm |
| Flat Bar | Thickness: 0.3-200mm, Width: 1-2500mm |
| Length | 2m, 5.8m, 6m, or custom lengths |
| Product | Size Specifications |
|---|---|
| Hot Rolled Black Bar | (5-400) × 6000mm or custom |
| Acid Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom |
| Cold Drawn Bright Bar | (1-20) × 6000mm or custom |
| Polishing Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom |
| Product Name | Stainless Steel Round Bar / Stainless Steel Round Rod |
|---|---|
| Material Grades | 201, 202, 301, 304, 304L, TP304, TP304L, 309S, 310S, 316, 316L, 316Ti, TP316, TP316L, 317, 317L, 321, 347, 347H, TP347, TP347H, 405, 409, 410, 410s, 420, 430 |
| Standards | ASTM, JIS, DIN, EN |
| Surface Finish | Pickling, Bright, Polished |
| Product Type | Size Range |
|---|---|
| Round Bar | 3mm - 500mm |
| Square Bar | 2×2mm - 500×500mm |
| Angle Bar | 0.5mm×4mm×4mm - 20mm×400mm×400mm |
| Flat Bar | Thickness: 0.3-200mm, Width: 1-2500mm |
| Length | 2m, 5.8m, 6m, or custom lengths |
| Product | Size Specifications |
|---|---|
| Hot Rolled Black Bar | (5-400) × 6000mm or custom |
| Acid Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom |
| Cold Drawn Bright Bar | (1-20) × 6000mm or custom |
| Polishing Round Bar | (5-400) × 6000mm or custom |