| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 304, 304L |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Element | Percentage |
|---|---|
| C | ≤0.08 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤2.0 |
| Cr | 18.0~20.0 |
| Ni | 8.0~11.0 |
| P | ≤0.045 |
| S | 0.020~0.030 |
| Element | Percentage |
|---|---|
| C | ≤0.03 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤2.0 |
| Cr | 18.0~20.0 |
| Ni | 8.0~11.0 |
| P | ≤0.045 |
| S | 0.020~0.030 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 304, 304L |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Element | Percentage |
|---|---|
| C | ≤0.08 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤2.0 |
| Cr | 18.0~20.0 |
| Ni | 8.0~11.0 |
| P | ≤0.045 |
| S | 0.020~0.030 |
| Element | Percentage |
|---|---|
| C | ≤0.03 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤2.0 |
| Cr | 18.0~20.0 |
| Ni | 8.0~11.0 |
| P | ≤0.045 |
| S | 0.020~0.030 |