| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.15 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 304, 304L |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Other Available Grades | 201, 301, 303, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 410, 420, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 17-4ph, 17-7ph, 15-5ph |
| C | Si | Mn | Cr | Ni | P | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | 18.0-20.0 | 8.0-11.0 | ≤0.045 | 0.020-0.030 |
| C | Si | Mn | Cr | Ni | P | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | 18.0-20.0 | 8.0-11.0 | ≤0.045 | 0.020-0.030 |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.15 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 304, 304L |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Other Available Grades | 201, 301, 303, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 410, 420, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 17-4ph, 17-7ph, 15-5ph |
| C | Si | Mn | Cr | Ni | P | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | 18.0-20.0 | 8.0-11.0 | ≤0.045 | 0.020-0.030 |
| C | Si | Mn | Cr | Ni | P | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | 18.0-20.0 | 8.0-11.0 | ≤0.045 | 0.020-0.030 |