| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
| Grade | 310S 314 310 |
| Standard | ASTM JIS DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm~6500mm or cut to any length as your request |
| Shape | Round Section |
| Surface | cold drawn etc |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Other grade available | Mainly in grade 201 301 303 309S 310S 316L 317L 321 410 420 440A/B/C 2205 2507 904L 17-4ph 17-7ph 15-5ph |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24-26 |
| Nickel, Ni | 21-23 |
| Molybdenum, Mo | 2-2.50 |
| Manganese, Mn | ≤ 2 |
| Nitrogen, N | 0.10-0.16 |
| Silicon, Si | ≤ 0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤ 0.020 |
| Sulfur, S | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 540-740 MPa | 78320-107327 psi |
| Proof strength | 250 MPa | 36259 psi |
| Modulus of elasticity (20°C) | 195 GPa | 28282 ksi |
| Elongation at break (In 2", 50% cold worked) | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| Product Name | Stainless steel bar |
| Standard | AISI ASTM JIS GB DIN |
| Grade | 200S/300S/400S/600S |
| Thickness | 3mm-20mm |
| Width | 25mm-200mm |
| Length | 2m-6m, or can be customized. 12m Max. |
| Surface Treatment | Polished, Bright, Hairline, Grinded, Sandblast, Pickled, Mill Finish |
| Technology | Cold-draw, Hot-rolled |
| Grade | Hot Rolled (Black) | Hot Forged (Black) | Cold Drawn (Bright) | Smooth Turned (Bright) |
|---|---|---|---|---|
| 2205 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 904L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 321 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 309 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 310S(2520) | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 317 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
| Grade | 310S 314 310 |
| Standard | ASTM JIS DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm~6500mm or cut to any length as your request |
| Shape | Round Section |
| Surface | cold drawn etc |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Other grade available | Mainly in grade 201 301 303 309S 310S 316L 317L 321 410 420 440A/B/C 2205 2507 904L 17-4ph 17-7ph 15-5ph |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24-26 |
| Nickel, Ni | 21-23 |
| Molybdenum, Mo | 2-2.50 |
| Manganese, Mn | ≤ 2 |
| Nitrogen, N | 0.10-0.16 |
| Silicon, Si | ≤ 0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤ 0.020 |
| Sulfur, S | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 540-740 MPa | 78320-107327 psi |
| Proof strength | 250 MPa | 36259 psi |
| Modulus of elasticity (20°C) | 195 GPa | 28282 ksi |
| Elongation at break (In 2", 50% cold worked) | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| Product Name | Stainless steel bar |
| Standard | AISI ASTM JIS GB DIN |
| Grade | 200S/300S/400S/600S |
| Thickness | 3mm-20mm |
| Width | 25mm-200mm |
| Length | 2m-6m, or can be customized. 12m Max. |
| Surface Treatment | Polished, Bright, Hairline, Grinded, Sandblast, Pickled, Mill Finish |
| Technology | Cold-draw, Hot-rolled |
| Grade | Hot Rolled (Black) | Hot Forged (Black) | Cold Drawn (Bright) | Smooth Turned (Bright) |
|---|---|---|---|---|
| 2205 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 904L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 321 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 309 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 310S(2520) | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 317 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |