| MOQ: | 100 |
| Price: | 3.25 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 310S, 314, 310 |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.08 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤2.0 |
| Cr | 24.0-26.0 |
| Ni | 19.0-21.0 |
| P | ≤0.045 |
| S | 0.020-0.030 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24-26 |
| Nickel, Ni | 21-23 |
| Molybdenum, Mo | 2-2.50 |
| Manganese, Mn | ≤2 |
| Nitrogen, N | 0.10-0.16 |
| Silicon, Si | ≤0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤0.020 |
| Sulfur, S | ≤0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 540-740 MPa | 78320-107327 psi |
| Proof strength | 250 MPa | 36259 psi |
| Modulus of elasticity (20°C) | 195 GPa | 28282 ksi |
| Elongation at break | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, JIS, GB, DIN |
| Grade Series | 200S/300S/400S/600S |
| Thickness | 3mm-20mm |
| Width | 25mm-200mm |
| Length | 2m-6m (12m Max custom) |
| Surface Treatment | Polished, Bright, Hairline, Grinded, Sandblast, Pickled, Mill Finish |
| Technology | Cold-draw, Hot-rolled |
| Grade | Hot Rolled | Hot Forged | Cold Drawn | Smooth Turned |
|---|---|---|---|---|
| 2205 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 904L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 321 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 309 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 310S(2520) | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 317 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤0.75 | 5.5-7.5 | ≤0.06 | ≤0.03 | 3.5-5.5 | 16.0-18.0 | - |
| 202 | ≤0.15 | ≤1.0 | 7.5-10.0 | ≤0.06 | ≤0.03 | 4.0-6.0 | 17.0-19.0 | - |
| 301 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 6.0-8.0 | 16.0-18.0 | - |
| 302 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 8.0-10.0 | 17.0-19.0 | - |
| 304 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 8.0-10.5 | 18.0-20.0 | - |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 3.25 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 310S, 314, 310 |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.08 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤2.0 |
| Cr | 24.0-26.0 |
| Ni | 19.0-21.0 |
| P | ≤0.045 |
| S | 0.020-0.030 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24-26 |
| Nickel, Ni | 21-23 |
| Molybdenum, Mo | 2-2.50 |
| Manganese, Mn | ≤2 |
| Nitrogen, N | 0.10-0.16 |
| Silicon, Si | ≤0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤0.020 |
| Sulfur, S | ≤0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 540-740 MPa | 78320-107327 psi |
| Proof strength | 250 MPa | 36259 psi |
| Modulus of elasticity (20°C) | 195 GPa | 28282 ksi |
| Elongation at break | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, JIS, GB, DIN |
| Grade Series | 200S/300S/400S/600S |
| Thickness | 3mm-20mm |
| Width | 25mm-200mm |
| Length | 2m-6m (12m Max custom) |
| Surface Treatment | Polished, Bright, Hairline, Grinded, Sandblast, Pickled, Mill Finish |
| Technology | Cold-draw, Hot-rolled |
| Grade | Hot Rolled | Hot Forged | Cold Drawn | Smooth Turned |
|---|---|---|---|---|
| 2205 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 904L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 321 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 304L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 309 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 310S(2520) | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 316L | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| 317 | 8mm-200mm | 150mm-500mm | 3mm-50mm | 10mm-300mm |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤0.75 | 5.5-7.5 | ≤0.06 | ≤0.03 | 3.5-5.5 | 16.0-18.0 | - |
| 202 | ≤0.15 | ≤1.0 | 7.5-10.0 | ≤0.06 | ≤0.03 | 4.0-6.0 | 17.0-19.0 | - |
| 301 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 6.0-8.0 | 16.0-18.0 | - |
| 302 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 8.0-10.0 | 17.0-19.0 | - |
| 304 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 8.0-10.5 | 18.0-20.0 | - |