| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 310S, 314, 310 |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Other Available Grades | 201, 301, 303, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 410, 420, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 17-4ph, 17-7ph, 15-5ph |
| Element | Content |
|---|---|
| Carbon (C) | ≤ 0.08 |
| Silicon (Si) | ≤ 1.0 |
| Manganese (Mn) | ≤ 2.0 |
| Chromium (Cr) | 24.0 - 26.0 |
| Nickel (Ni) | 19.0 - 21.0 |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.045 |
| Sulfur (S) | 0.020 - 0.030 |
| Element | Content |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24 - 26 |
| Nickel, Ni | 21 - 23 |
| Molybdenum, Mo | 2 - 2.50 |
| Manganese, Mn | ≤ 2 |
| Nitrogen, N | 0.10 - 0.16 |
| Silicon, Si | ≤ 0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤ 0.020 |
| Sulfur, S | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 540 - 740 MPa | 78,320 - 107,327 psi |
| Proof strength | 250 MPa | 36,259 psi |
| Modulus of elasticity (20°C) | 195 GPa | 28,282 ksi |
| Elongation at break (In 2", 50% cold worked) | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 310S, 314, 310 |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Other Available Grades | 201, 301, 303, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 410, 420, 440A/B/C, 2205, 2507, 904L, 17-4ph, 17-7ph, 15-5ph |
| Element | Content |
|---|---|
| Carbon (C) | ≤ 0.08 |
| Silicon (Si) | ≤ 1.0 |
| Manganese (Mn) | ≤ 2.0 |
| Chromium (Cr) | 24.0 - 26.0 |
| Nickel (Ni) | 19.0 - 21.0 |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.045 |
| Sulfur (S) | 0.020 - 0.030 |
| Element | Content |
|---|---|
| Iron, Fe | Balance |
| Chromium, Cr | 24 - 26 |
| Nickel, Ni | 21 - 23 |
| Molybdenum, Mo | 2 - 2.50 |
| Manganese, Mn | ≤ 2 |
| Nitrogen, N | 0.10 - 0.16 |
| Silicon, Si | ≤ 0.70 |
| Phosphorous, P | 0.025 |
| Carbon, C | ≤ 0.020 |
| Sulfur, S | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 540 - 740 MPa | 78,320 - 107,327 psi |
| Proof strength | 250 MPa | 36,259 psi |
| Modulus of elasticity (20°C) | 195 GPa | 28,282 ksi |
| Elongation at break (In 2", 50% cold worked) | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |