| MOQ: | 100 |
| Price: | 3.15 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 310S, 314, 310 |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Carbon (C) | ≤ 0.08 |
| Silicon (Si) | ≤ 1.0 |
| Manganese (Mn) | ≤ 2.0 |
| Chromium (Cr) | 24.0 - 26.0 |
| Nickel (Ni) | 19.0 - 21.0 |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.045 |
| Sulfur (S) | 0.020 - 0.030 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron (Fe) | Balance |
| Chromium (Cr) | 24 - 26 |
| Nickel (Ni) | 21 - 23 |
| Molybdenum (Mo) | 2 - 2.50 |
| Manganese (Mn) | ≤ 2 |
| Nitrogen (N) | 0.10 - 0.16 |
| Silicon (Si) | ≤ 0.70 |
| Phosphorus (P) | 0.025 |
| Carbon (C) | ≤ 0.020 |
| Sulfur (S) | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile Strength | 540-740 MPa | 78,320-107,327 psi |
| Proof Strength | 250 MPa | 36,259 psi |
| Modulus of Elasticity (20°C) | 195 GPa | 28,282 ksi |
| Elongation at Break | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 3.15 |
| Product Name | Cold Drawn Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 310S, 314, 310 |
| Standard | ASTM, JIS, DIN |
| Diameter | 4.7 - 100mm |
| Length | 2000mm - 6500mm or custom cut lengths |
| Shape | Round Section |
| Surface | Cold Drawn |
| Place Of Origin | China (Mainland) |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Carbon (C) | ≤ 0.08 |
| Silicon (Si) | ≤ 1.0 |
| Manganese (Mn) | ≤ 2.0 |
| Chromium (Cr) | 24.0 - 26.0 |
| Nickel (Ni) | 19.0 - 21.0 |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.045 |
| Sulfur (S) | 0.020 - 0.030 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Iron (Fe) | Balance |
| Chromium (Cr) | 24 - 26 |
| Nickel (Ni) | 21 - 23 |
| Molybdenum (Mo) | 2 - 2.50 |
| Manganese (Mn) | ≤ 2 |
| Nitrogen (N) | 0.10 - 0.16 |
| Silicon (Si) | ≤ 0.70 |
| Phosphorus (P) | 0.025 |
| Carbon (C) | ≤ 0.020 |
| Sulfur (S) | ≤ 0.010 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile Strength | 540-740 MPa | 78,320-107,327 psi |
| Proof Strength | 250 MPa | 36,259 psi |
| Modulus of Elasticity (20°C) | 195 GPa | 28,282 ksi |
| Elongation at Break | 40% | 40% |
| Hardness, Brinell | 95 | 95 |