| MOQ: | 50 |
| Price: | 3.15 |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Product | ASTM A564 SUS 631 17-7pH Stainless Steel Round Bar |
| Steel Type | AISI 631 (17-7PH) / 00Cr17Ni4Cu4Nb |
| Standard | ASTM A564 |
| Diameter | Ø1/4" to Ø16" (6mm~400mm) |
| Length | 1-8 meters |
| Surface | Bright finish |
| Diameter Tolerance | H9, H11, H13, K9, K11, K13 (customizable) |
| Length Tolerance | 0/+50mm |
| Finishing | Solution treated + age hardening (H900, H1100, H1150) |
| Delivery Time | Generally within 25 days (quantity dependent) |
| Certifications | ISO, BV, TUV, SGS, Mill Test Certificate |
| Packaging | Fumigated wooden boxes for optimal protection |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 3.15 |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Product | ASTM A564 SUS 631 17-7pH Stainless Steel Round Bar |
| Steel Type | AISI 631 (17-7PH) / 00Cr17Ni4Cu4Nb |
| Standard | ASTM A564 |
| Diameter | Ø1/4" to Ø16" (6mm~400mm) |
| Length | 1-8 meters |
| Surface | Bright finish |
| Diameter Tolerance | H9, H11, H13, K9, K11, K13 (customizable) |
| Length Tolerance | 0/+50mm |
| Finishing | Solution treated + age hardening (H900, H1100, H1150) |
| Delivery Time | Generally within 25 days (quantity dependent) |
| Certifications | ISO, BV, TUV, SGS, Mill Test Certificate |
| Packaging | Fumigated wooden boxes for optimal protection |