| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.55 |
| Product | Stainless steel channel bar |
|---|---|
| Standard | GB ASTM, JIS, SUS, DIN, EN etc |
| Material | 201/202/304/304L/316/316L/309S/310S/321/409/410/420/430/2205/904L |
| Thickness | 0.8mm - 25mm |
| Width | 25mm×25mm-200mm×125mm / 50mm×37mm-400mm×104mm |
| Length | 1m - 12m, or according to your requirements |
| Product Category | Metallurgy, Mineral & Energy |
| Technique | Hot rolled |
| Usage | Mechanical & Manufacture, Steel structure, Shipbuilding, Bridging, Automobile Chassis |
| Main Market | Middle East, Africa, Asia and some European countries, America, Australia, etc. |
| Another Name | U channel steel, channel steel, steel channel |
| Surface Processing | Galvanized, coated, or as requested |
| Stock | Ready in stocks |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤0.75 | 5.5-7.5 | ≤0.06 | ≤0.03 | 3.5-5.5 | 16.0-18.0 | - |
| 301 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 6.0-8.0 | 16.0-18.0 | - |
| 304 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 8.0-10.5 | 18.0-20.0 | - |
| 304L | ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 9.0-13.0 | 18.0-20.0 | - |
| 316 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 10.0-14.0 | 16.0-18.0 | 2.0-3.0 |
| 316L | ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 12.0-15.0 | 16.0-18.0 | 2.0-3.0 |
| 321 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 9.0-13.0 | 17.0-19.0 | - |
| 410 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤1.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | - | 11.5-13.5 | - |
| 430 | ≤0.12 | ≤0.75 | ≤1.0 | ≤0.040 | ≤0.03 | ≤0.60 | 16.0-18.0 | - |
| Finish | Thickness | Characteristics | Applications |
|---|---|---|---|
| No. 1 | 3.0mm~50.0mm | Finished by hot-rolling | Chemical industry |
| No. 2B | 0.3mm~6.0mm | Finished by heat treatment | General Application |
| No. BA (Bright Annealed) | 0.5mm~2.0mm | Bright heat treatment | Kitchen utensil |
| No. 4 | 0.4mm~3.0mm | Polishing | Milk & Food processing |
| HL (Hair Line) | 0.4mm~3.0mm | Finished by continuous heating | Architectural purposes |
| Standard | ASTM A276 |
|---|---|
| Condition | Hot rolled |
| Size Range | 50×37×4.5 - 200×100×10 |
| Thickness | 4.5mm - 10mm |
| Grades | 201, 304, 316 |
| Processing | Bar cutting |
| Grade | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS 304 | 0.08 max | 2 max | 0.75 max | 0.045 max | 0.030 max | 18-20 | - | 8-11 |
| SS 304L | 0.035 max | 2.0 max | 1.0 max | 0.045 max | 0.03 max | 18-20 | - | 8-13 |
| SS 316 | 0.08 max | 2.0 max | 1.0 max | 0.045 max | 0.030 max | 16.00-18.00 | 2.00-3.00 | 11.00-14.00 |
| SS 316L | 0.035 max | 2.0 max | 1.0 max | 0.045 max | 1.0 max | 16.00-18.00 | 16.00-18.00 | 10.00-14.00 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.55 |
| Product | Stainless steel channel bar |
|---|---|
| Standard | GB ASTM, JIS, SUS, DIN, EN etc |
| Material | 201/202/304/304L/316/316L/309S/310S/321/409/410/420/430/2205/904L |
| Thickness | 0.8mm - 25mm |
| Width | 25mm×25mm-200mm×125mm / 50mm×37mm-400mm×104mm |
| Length | 1m - 12m, or according to your requirements |
| Product Category | Metallurgy, Mineral & Energy |
| Technique | Hot rolled |
| Usage | Mechanical & Manufacture, Steel structure, Shipbuilding, Bridging, Automobile Chassis |
| Main Market | Middle East, Africa, Asia and some European countries, America, Australia, etc. |
| Another Name | U channel steel, channel steel, steel channel |
| Surface Processing | Galvanized, coated, or as requested |
| Stock | Ready in stocks |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤0.75 | 5.5-7.5 | ≤0.06 | ≤0.03 | 3.5-5.5 | 16.0-18.0 | - |
| 301 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 6.0-8.0 | 16.0-18.0 | - |
| 304 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 8.0-10.5 | 18.0-20.0 | - |
| 304L | ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 9.0-13.0 | 18.0-20.0 | - |
| 316 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 10.0-14.0 | 16.0-18.0 | 2.0-3.0 |
| 316L | ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 12.0-15.0 | 16.0-18.0 | 2.0-3.0 |
| 321 | ≤0.08 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | 9.0-13.0 | 17.0-19.0 | - |
| 410 | ≤0.15 | ≤1.0 | ≤1.0 | ≤0.035 | ≤0.03 | - | 11.5-13.5 | - |
| 430 | ≤0.12 | ≤0.75 | ≤1.0 | ≤0.040 | ≤0.03 | ≤0.60 | 16.0-18.0 | - |
| Finish | Thickness | Characteristics | Applications |
|---|---|---|---|
| No. 1 | 3.0mm~50.0mm | Finished by hot-rolling | Chemical industry |
| No. 2B | 0.3mm~6.0mm | Finished by heat treatment | General Application |
| No. BA (Bright Annealed) | 0.5mm~2.0mm | Bright heat treatment | Kitchen utensil |
| No. 4 | 0.4mm~3.0mm | Polishing | Milk & Food processing |
| HL (Hair Line) | 0.4mm~3.0mm | Finished by continuous heating | Architectural purposes |
| Standard | ASTM A276 |
|---|---|
| Condition | Hot rolled |
| Size Range | 50×37×4.5 - 200×100×10 |
| Thickness | 4.5mm - 10mm |
| Grades | 201, 304, 316 |
| Processing | Bar cutting |
| Grade | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS 304 | 0.08 max | 2 max | 0.75 max | 0.045 max | 0.030 max | 18-20 | - | 8-11 |
| SS 304L | 0.035 max | 2.0 max | 1.0 max | 0.045 max | 0.03 max | 18-20 | - | 8-13 |
| SS 316 | 0.08 max | 2.0 max | 1.0 max | 0.045 max | 0.030 max | 16.00-18.00 | 2.00-3.00 | 11.00-14.00 |
| SS 316L | 0.035 max | 2.0 max | 1.0 max | 0.045 max | 1.0 max | 16.00-18.00 | 16.00-18.00 | 10.00-14.00 |