| MOQ: | 100 |
| Price: | 1.41 |
| Product Name | Stainless Steel Strip & Coils |
| Thickness | Cold rolled: 0.1mm - 3mm Hot rolled: 3.0mm - 10mm |
| Width | Cold Rolled: 5 - 1500mm Hot Rolled: 10 - 2000mm |
| Services | Slit Cutting, Surface Treatment |
| Surface Finishes | Raw finishing (2B NO.1), Finishing (HL 8K Checkered, etc.) |
| Standards | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Main Grades |
200 series: 201, 202 300 series: 301, 304, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347 400 series: 409, 409L, 410, 420, 430, 431, 439, 441, 443, 444 Special grades: duplex 2205, 2507, 904L, 254SMO, 253MA, 17-4PH Nickel Alloy: C276, C4, Monel400, 500, 600, 625, 800, 825, etc. |
| Brands | TISCO, BAOSTEEL, ZPSS, LISCO, JISCO |
| Applications | Decoration, Industry, Kitchenware, Building, Elevator |
Our company is the authorized agent of TISCO, POSCO, ESS, BAOSTEEL, JISCO, TSINGSHAN, YGJF, LISCO, HONGWANG, BENSTEEL, and other major domestic steel manufacturers. We are also the China dealer for ACERINOX, OUTOKUMPU, APERAM, NISSHIN, NSSC, Nippon Yakin Kogyo, and other renowned international steel mills.
We specialize in the production and sales of 200 series, 300 series, and 400 series stainless steel products, as well as high-temperature alloys, nickel-based alloys, corrosion-resistant alloys, precision alloys, special alloy steels, cobalt-based alloys, and special super austenitic stainless steels.
Our product range includes round steel, forgings, steel pipes, steel plates, precision steel strips, flanges, pipe fittings, and fasteners. All materials are manufactured and tested in strict compliance with ASTM/ASME (American standard), GB (Chinese standard), JIS (Japanese standard), and other international standards.
We maintain substantial inventory of nickel-based alloys, high-temperature alloy round steel, tube billets, and imported high-temperature alloy steel plates in various specifications. We also supply imported welding wires and rods to support customer projects in desulfurization, denitrification, petroleum, and petrochemical equipment.
Our products are widely used in petrochemical, aerospace, military equipment, power plant metallurgy, desulfurization systems, chemical fiber machinery, papermaking machinery, pharmaceutical equipment, food industry, ocean transportation, chemical ships, food machinery, and many other fields.
| Minimum Order Quantity | 1 Ton |
| Price Term | FOB |
| Payment Methods | L/C at sight or 30% T/T as deposit |
| Delivery Time | 20-30 days after receiving deposit by T/T or L/C |
| Samples | Samples are free, express charges borne by customer |
| Packaging | Standard export package with waterproof paper, metal pallet, angle bar protection, steel strip, or as required |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 1.41 |
| Product Name | Stainless Steel Strip & Coils |
| Thickness | Cold rolled: 0.1mm - 3mm Hot rolled: 3.0mm - 10mm |
| Width | Cold Rolled: 5 - 1500mm Hot Rolled: 10 - 2000mm |
| Services | Slit Cutting, Surface Treatment |
| Surface Finishes | Raw finishing (2B NO.1), Finishing (HL 8K Checkered, etc.) |
| Standards | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Main Grades |
200 series: 201, 202 300 series: 301, 304, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347 400 series: 409, 409L, 410, 420, 430, 431, 439, 441, 443, 444 Special grades: duplex 2205, 2507, 904L, 254SMO, 253MA, 17-4PH Nickel Alloy: C276, C4, Monel400, 500, 600, 625, 800, 825, etc. |
| Brands | TISCO, BAOSTEEL, ZPSS, LISCO, JISCO |
| Applications | Decoration, Industry, Kitchenware, Building, Elevator |
Our company is the authorized agent of TISCO, POSCO, ESS, BAOSTEEL, JISCO, TSINGSHAN, YGJF, LISCO, HONGWANG, BENSTEEL, and other major domestic steel manufacturers. We are also the China dealer for ACERINOX, OUTOKUMPU, APERAM, NISSHIN, NSSC, Nippon Yakin Kogyo, and other renowned international steel mills.
We specialize in the production and sales of 200 series, 300 series, and 400 series stainless steel products, as well as high-temperature alloys, nickel-based alloys, corrosion-resistant alloys, precision alloys, special alloy steels, cobalt-based alloys, and special super austenitic stainless steels.
Our product range includes round steel, forgings, steel pipes, steel plates, precision steel strips, flanges, pipe fittings, and fasteners. All materials are manufactured and tested in strict compliance with ASTM/ASME (American standard), GB (Chinese standard), JIS (Japanese standard), and other international standards.
We maintain substantial inventory of nickel-based alloys, high-temperature alloy round steel, tube billets, and imported high-temperature alloy steel plates in various specifications. We also supply imported welding wires and rods to support customer projects in desulfurization, denitrification, petroleum, and petrochemical equipment.
Our products are widely used in petrochemical, aerospace, military equipment, power plant metallurgy, desulfurization systems, chemical fiber machinery, papermaking machinery, pharmaceutical equipment, food industry, ocean transportation, chemical ships, food machinery, and many other fields.
| Minimum Order Quantity | 1 Ton |
| Price Term | FOB |
| Payment Methods | L/C at sight or 30% T/T as deposit |
| Delivery Time | 20-30 days after receiving deposit by T/T or L/C |
| Samples | Samples are free, express charges borne by customer |
| Packaging | Standard export package with waterproof paper, metal pallet, angle bar protection, steel strip, or as required |