| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.2 |
| Product Name | 301 Stainless Steel Strips |
|---|---|
| Thickness | 0.1 - 3.0mm |
| Surface Finish | 2B, Bright, Hairline |
| Width | 10 - 1219mm |
| Standards | ASTM A240 / JIS G4305 / EN 10088 |
| Hardness | 1/4H, 1/2H, 3/4H, FH or Custom |
| Other Grades Available | 201, 202, 301, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 410, 420, 430, 440, etc. |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Grade | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 301 ASTM A666 | - 0.15 | - 2.0 | - 1.0 | - 0.045 | - 0.030 | 16.0 - 18.0 | - | 6.0 - 8.0 | - 0.10 |
| 301L JIS G4305 | - 0.03 | - 2.0 | - 1.0 | - 0.045 | - 0.030 | 16.0 - 18.0 | - | 6.0 - 8.0 | - 0.20 |
| 1.4318/301LN EN 10088-2 | - 0.03 | - 2.0 | - 1.0 | - 0.045 | - 0.015 | 16.5 - 18.5 | - | 6.0 - 8.0 | 0.10 - 0.20 |
| Grade 301 Temper ASTM A666 | Tensile Strength (MPa) min. | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min. | Elongation (% in 50mm) min. | Bend Angle (°) | Bend Factor |
|---|---|---|---|---|---|
| Annealed | 758 | 276 | 60 | - | - |
| 1/16 Hard | 620 | 310 | 40 | 180 | 1 |
| 1/8 Hard | 690 | 380 | 40 | 180 | 1 |
| 1/4 Hard | 862 | 514 | 25 | 90 | 2 |
| 1/2 Hard | 1034 | 758 | 18 | 90 | 2 |
| 3/4 Hard | 1205 | 930 | 12 | 90 | 3 |
| Full Hard | 1276 | 965 | 9 | 90 | 5 |
| Property | Value |
|---|---|
| Density (kg/m³) | 7880 |
| Elastic Modulus (GPa) | 193 |
| Mean Coefficient of Thermal Expansion (μm/m/°C) 0-100°C | 16.9 |
| Thermal Conductivity at 100°C (W/m.K) | 16.2 |
| Specific Heat 0-100°C (J/kg.K) | 500 |
| Electrical Resistivity (nΩ.m) | 695 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.2 |
| Product Name | 301 Stainless Steel Strips |
|---|---|
| Thickness | 0.1 - 3.0mm |
| Surface Finish | 2B, Bright, Hairline |
| Width | 10 - 1219mm |
| Standards | ASTM A240 / JIS G4305 / EN 10088 |
| Hardness | 1/4H, 1/2H, 3/4H, FH or Custom |
| Other Grades Available | 201, 202, 301, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 410, 420, 430, 440, etc. |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Grade | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 301 ASTM A666 | - 0.15 | - 2.0 | - 1.0 | - 0.045 | - 0.030 | 16.0 - 18.0 | - | 6.0 - 8.0 | - 0.10 |
| 301L JIS G4305 | - 0.03 | - 2.0 | - 1.0 | - 0.045 | - 0.030 | 16.0 - 18.0 | - | 6.0 - 8.0 | - 0.20 |
| 1.4318/301LN EN 10088-2 | - 0.03 | - 2.0 | - 1.0 | - 0.045 | - 0.015 | 16.5 - 18.5 | - | 6.0 - 8.0 | 0.10 - 0.20 |
| Grade 301 Temper ASTM A666 | Tensile Strength (MPa) min. | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min. | Elongation (% in 50mm) min. | Bend Angle (°) | Bend Factor |
|---|---|---|---|---|---|
| Annealed | 758 | 276 | 60 | - | - |
| 1/16 Hard | 620 | 310 | 40 | 180 | 1 |
| 1/8 Hard | 690 | 380 | 40 | 180 | 1 |
| 1/4 Hard | 862 | 514 | 25 | 90 | 2 |
| 1/2 Hard | 1034 | 758 | 18 | 90 | 2 |
| 3/4 Hard | 1205 | 930 | 12 | 90 | 3 |
| Full Hard | 1276 | 965 | 9 | 90 | 5 |
| Property | Value |
|---|---|
| Density (kg/m³) | 7880 |
| Elastic Modulus (GPa) | 193 |
| Mean Coefficient of Thermal Expansion (μm/m/°C) 0-100°C | 16.9 |
| Thermal Conductivity at 100°C (W/m.K) | 16.2 |
| Specific Heat 0-100°C (J/kg.K) | 500 |
| Electrical Resistivity (nΩ.m) | 695 |