| MOQ: | 50 |
| Price: | 10.6 |
| Product Form | Size Range |
|---|---|
| Plate/Sheet | 0.5-60.0mm (THK) × 2000mm (WIDTH) × 6000mm (LENGTH) |
| Bar (Round) | Φ5.5-250mm |
| Bar (Square) | 40-240mm × 40-240mm |
| Strip | 0.05-3.0mm (THK) × ≤420mm (WIDTH) |
| Seamless Pipe | 0.2-508mm (OD) × 0.5-18mm (WT) |
| Welded Tube | 0.5-120mm (OD) × 0.05-10mm (WT) |
| Wire | Φ0.1-18mm |
| Element | Content |
|---|---|
| C | ≤0.15 |
| Mn | ≤1.0 |
| Si | ≤0.5 |
| S | ≤0.015 |
| Cr | 14.0-17.0 |
| Ni | ≥72.0 |
| Fe | 6.0-10.0 |
| Cu | ≤0.5 |
| Product Form | Standards |
|---|---|
| Sheet/Plate | ASME SB-168, AMS 5540 |
| Round bar/Wire | ASME SB-166, AMS 5665 |
| Pipe | ASME SB-163, ASME SB-167, ASME SB-751, ASME SB-775, AMS 5580 |
| Tube | ASME SB-516, ASME SB-517, ASME SB-751, ASME SB-775 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 10.6 |
| Product Form | Size Range |
|---|---|
| Plate/Sheet | 0.5-60.0mm (THK) × 2000mm (WIDTH) × 6000mm (LENGTH) |
| Bar (Round) | Φ5.5-250mm |
| Bar (Square) | 40-240mm × 40-240mm |
| Strip | 0.05-3.0mm (THK) × ≤420mm (WIDTH) |
| Seamless Pipe | 0.2-508mm (OD) × 0.5-18mm (WT) |
| Welded Tube | 0.5-120mm (OD) × 0.05-10mm (WT) |
| Wire | Φ0.1-18mm |
| Element | Content |
|---|---|
| C | ≤0.15 |
| Mn | ≤1.0 |
| Si | ≤0.5 |
| S | ≤0.015 |
| Cr | 14.0-17.0 |
| Ni | ≥72.0 |
| Fe | 6.0-10.0 |
| Cu | ≤0.5 |
| Product Form | Standards |
|---|---|
| Sheet/Plate | ASME SB-168, AMS 5540 |
| Round bar/Wire | ASME SB-166, AMS 5665 |
| Pipe | ASME SB-163, ASME SB-167, ASME SB-751, ASME SB-775, AMS 5580 |
| Tube | ASME SB-516, ASME SB-517, ASME SB-751, ASME SB-775 |