| MOQ: | 50 |
| Price: | 1.85 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | 0.15 max |
| Mn | 2.0 max |
| P | 0.045 max |
| S | 0.030 max |
| Si | 1.00 max |
| Cr | 16.0 - 18.0 |
| Ni | 6.0 - 8.0 |
| N | 0.10 max |
| Fe | Balance |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 0.285 lb/in³ (7.88 g/cm³) |
| Modulus of Elasticity | 28.0 × 10³ ksi (193 × 10³ MPa) |
| Coefficient of Expansion | 9.4 × 10⁻⁶ µin/in-°F (16.9 μm/m-°C) |
| Electrical Resistivity | 27.4 μΩ·in (69.5 μΩ·cm) |
| Thermal Conductivity | 9.4 Btu·in/ft²·hr·°F (16.2 W/m·K) |
| Property | Minimum Value |
|---|---|
| Tensile Strength (UTS) | 75 ksi (515 MPa) |
| 0.2% Yield Strength | 30 ksi (205 MPa) |
| Elongation in 2" (50.8 mm) | 40% |
| Hardness (Rockwell) | 92 HRBW max |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 1.85 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | 0.15 max |
| Mn | 2.0 max |
| P | 0.045 max |
| S | 0.030 max |
| Si | 1.00 max |
| Cr | 16.0 - 18.0 |
| Ni | 6.0 - 8.0 |
| N | 0.10 max |
| Fe | Balance |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 0.285 lb/in³ (7.88 g/cm³) |
| Modulus of Elasticity | 28.0 × 10³ ksi (193 × 10³ MPa) |
| Coefficient of Expansion | 9.4 × 10⁻⁶ µin/in-°F (16.9 μm/m-°C) |
| Electrical Resistivity | 27.4 μΩ·in (69.5 μΩ·cm) |
| Thermal Conductivity | 9.4 Btu·in/ft²·hr·°F (16.2 W/m·K) |
| Property | Minimum Value |
|---|---|
| Tensile Strength (UTS) | 75 ksi (515 MPa) |
| 0.2% Yield Strength | 30 ksi (205 MPa) |
| Elongation in 2" (50.8 mm) | 40% |
| Hardness (Rockwell) | 92 HRBW max |