| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.14 |
| Specification | Details |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 / ASME SA240 |
| Thickness | 4mm - 100mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc |
| Length | 2000mm, 2440mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, etc |
| Surface Finish | 2B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, mirror, checkered, embossed, hair line, sand blast, Brush, etching |
| Available Forms | Coils, Foils, Rolls, Plain Sheet, Shim Sheet, Perforated Sheet, Chequered Plate, Strip, Flats, Blank (Circle), Ring (Flange) |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Ni | 17.5 - 18.5 |
| Cr | 19.5 - 20.5 |
| Mo | 6.0 - 6.5 |
| Cu | 0.5 - 1.0 |
| N | 0.18 - 0.22 |
| C | 0.02 max |
| Mn | 1.0 max |
| Si | 0.08 max |
| P | 0.03 max |
| S | 0.01 max |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 8.0 g/cm³ |
| Melting Point | 1320-1390 °C |
| Yield Strength (0.2% Offset) | 300 MPa |
| Tensile Strength | 650 MPa |
| Elongation | 35% |
| Standard | Designation |
|---|---|
| UNS | S31254 |
| WERKSTOFF NR. | 1.4547 |
| AFNOR | Z1 CNDU 20.18.06Az |
| EN | X1CrNiMoCuN20-18-7 |
| SIS | 2378 |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 2.14 |
| Specification | Details |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 / ASME SA240 |
| Thickness | 4mm - 100mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc |
| Length | 2000mm, 2440mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, etc |
| Surface Finish | 2B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, mirror, checkered, embossed, hair line, sand blast, Brush, etching |
| Available Forms | Coils, Foils, Rolls, Plain Sheet, Shim Sheet, Perforated Sheet, Chequered Plate, Strip, Flats, Blank (Circle), Ring (Flange) |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Ni | 17.5 - 18.5 |
| Cr | 19.5 - 20.5 |
| Mo | 6.0 - 6.5 |
| Cu | 0.5 - 1.0 |
| N | 0.18 - 0.22 |
| C | 0.02 max |
| Mn | 1.0 max |
| Si | 0.08 max |
| P | 0.03 max |
| S | 0.01 max |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 8.0 g/cm³ |
| Melting Point | 1320-1390 °C |
| Yield Strength (0.2% Offset) | 300 MPa |
| Tensile Strength | 650 MPa |
| Elongation | 35% |
| Standard | Designation |
|---|---|
| UNS | S31254 |
| WERKSTOFF NR. | 1.4547 |
| AFNOR | Z1 CNDU 20.18.06Az |
| EN | X1CrNiMoCuN20-18-7 |
| SIS | 2378 |