| Parameter | Specification |
|---|---|
| Thickness | 0.1 mm - 10 mm |
| Width | 10 - 2000 mm |
| Length | 2000 mm - 6000 mm or custom |
| Standard | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS, etc. |
| Material | 201, 202, 301, 321, 304, 304L, 316, 316L, 309S, 310S, 410, 430, etc. |
| Surface | 2B, BA, 8K, No.4, No.1 |
| Mill | TISCO, LISCO, BAO STEEL |
| Packaging | Standard export sea-worthy packing |
| Technique | Hot rolled / Cold rolled |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Supply Ability | 3000 tons/month |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Type | C (%) | Mn (%) | P (%) | S (%) | Si (%) | Cr (%) | Ni (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | 5.5-7.5 | ≤0.050 | ≤0.03 | ≤1.00 | 16.0-18.0 | 3.5-5.5 |
| 202 | ≤0.15 | 7.5-10 | ≤0.060 | ≤0.03 | ≤1.00 | 17.0-19.0 | 4.0-6.0 |
| 301 | ≤0.15 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 16.5-18.0 | 6.0-8.0 |
| 302 | ≤0.15 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 17.0-19.0 | 8.0-10.0 |
| 304 | ≤0.08 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 18.0-20.0 | 8.0-10.5 |
| 304L | ≤0.03 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 18.0-20.0 | 8.0-12.0 |
| Type | Y.S (MPa) | T.S. (MPa) | ELOG. (%) | Hardness (HV) | Density (g/cm³) |
|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≥260 | ≥610 | ≥35 | ≤290 | 7.93 |
| 301 | ≥205 | ≥520 | ≥40 | ≤218 | 7.93 |
| 304 | ≥205 | ≥520 | ≥40 | ≤200 | 7.93 |
| 304L | ≥175 | ≥480 | ≥40 | ≤200 | 7.93 |
| 316 | ≥205 | ≥520 | ≥40 | ≤200 | 7.98 |
| Standard | Country | Description |
|---|---|---|
| ASTM | USA | American Society of Mechanical Engineers |
| AISI | USA | American Iron and Steel Institute |
| JIS | Japan | Japanese Industrial Standards |
| DIN | Germany | Deutsches Institut für Normung e.V. |
| UNS | USA | Unified Numbering System |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Thickness | 0.1 mm - 10 mm |
| Width | 10 - 2000 mm |
| Length | 2000 mm - 6000 mm or custom |
| Standard | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS, etc. |
| Material | 201, 202, 301, 321, 304, 304L, 316, 316L, 309S, 310S, 410, 430, etc. |
| Surface | 2B, BA, 8K, No.4, No.1 |
| Mill | TISCO, LISCO, BAO STEEL |
| Packaging | Standard export sea-worthy packing |
| Technique | Hot rolled / Cold rolled |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Supply Ability | 3000 tons/month |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Type | C (%) | Mn (%) | P (%) | S (%) | Si (%) | Cr (%) | Ni (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | 5.5-7.5 | ≤0.050 | ≤0.03 | ≤1.00 | 16.0-18.0 | 3.5-5.5 |
| 202 | ≤0.15 | 7.5-10 | ≤0.060 | ≤0.03 | ≤1.00 | 17.0-19.0 | 4.0-6.0 |
| 301 | ≤0.15 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 16.5-18.0 | 6.0-8.0 |
| 302 | ≤0.15 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 17.0-19.0 | 8.0-10.0 |
| 304 | ≤0.08 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 18.0-20.0 | 8.0-10.5 |
| 304L | ≤0.03 | ≤2 | ≤0.045 | ≤0.03 | ≤1.00 | 18.0-20.0 | 8.0-12.0 |
| Type | Y.S (MPa) | T.S. (MPa) | ELOG. (%) | Hardness (HV) | Density (g/cm³) |
|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≥260 | ≥610 | ≥35 | ≤290 | 7.93 |
| 301 | ≥205 | ≥520 | ≥40 | ≤218 | 7.93 |
| 304 | ≥205 | ≥520 | ≥40 | ≤200 | 7.93 |
| 304L | ≥175 | ≥480 | ≥40 | ≤200 | 7.93 |
| 316 | ≥205 | ≥520 | ≥40 | ≤200 | 7.98 |
| Standard | Country | Description |
|---|---|---|
| ASTM | USA | American Society of Mechanical Engineers |
| AISI | USA | American Iron and Steel Institute |
| JIS | Japan | Japanese Industrial Standards |
| DIN | Germany | Deutsches Institut für Normung e.V. |
| UNS | USA | Unified Numbering System |