| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.15 |
| Product Specifications | Details |
|---|---|
| Size | 1219mm, 1500mm or as required |
| Surface | Original: NO.1, 2B | Treatment: BA, NO.4, mirror |
| Thickness | 0.5-10.0mm |
| Certificate | SGS, BV |
| Brand | TISCO, BAOSTEEL, ZPSS, JISCO |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Thickness | 0.1mm - 100mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1240mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm |
| Length | 2000mm - 6000mm or as customer request |
| Standard | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS, etc. |
| Material | 201, 202, 301, 321, 304, 304L, 316, 316L, 309S, 310S, 410, 430, etc. |
| Surface | 2B, BA, 8K, No.4, No.1 |
| Mill | TISCO, LISCO, BAO STEEL |
| C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | Mo | Ti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤0.07 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.035 | ≤0.03 | 17.00-19.00 | 8.0-11.0 | / | / |
| Tensile Strength (Mpa) | Yield Strength (Mpa) | Elongation (%) | Hardness HB | Hardness HRB |
|---|---|---|---|---|
| 520 | 205-210 | 40% | 187 | HV200 |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.15 |
| Product Specifications | Details |
|---|---|
| Size | 1219mm, 1500mm or as required |
| Surface | Original: NO.1, 2B | Treatment: BA, NO.4, mirror |
| Thickness | 0.5-10.0mm |
| Certificate | SGS, BV |
| Brand | TISCO, BAOSTEEL, ZPSS, JISCO |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Thickness | 0.1mm - 100mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1240mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm |
| Length | 2000mm - 6000mm or as customer request |
| Standard | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS, etc. |
| Material | 201, 202, 301, 321, 304, 304L, 316, 316L, 309S, 310S, 410, 430, etc. |
| Surface | 2B, BA, 8K, No.4, No.1 |
| Mill | TISCO, LISCO, BAO STEEL |
| C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | Mo | Ti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤0.07 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.035 | ≤0.03 | 17.00-19.00 | 8.0-11.0 | / | / |
| Tensile Strength (Mpa) | Yield Strength (Mpa) | Elongation (%) | Hardness HB | Hardness HRB |
|---|---|---|---|---|
| 520 | 205-210 | 40% | 187 | HV200 |