| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.45 |
| Product Type | Stainless Steel Flat Bar |
|---|---|
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN |
| Available Grades | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347H, 409, 409L, 2205, 2507, 904L, 17-4PH, 410, 420, 430, etc. |
| Specifications | Thickness: 2mm-100mm, Width: 10mm-500mm |
| Standard Length | 2m-6m, or customized to client requirements |
| Surface Treatment | Pickling, Bright, Black |
| Packaging | Bundled with seaworthy wooden pallets or as required |
| Trade Terms | FOB, CIF |
| Loading Port | Shanghai, China |
| Delivery Time | 5-30 days after prepayment confirmation |
| Certification | ISO9001, SGS, BV |
| Reports | Material report, Mechanical performance report |
| Thickness | Available Widths & Length |
|---|---|
| 3mm | 20mm / 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 4mm | 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 5mm | 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 6mm | 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 8mm | 40mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 10mm | 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 15mm | 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.45 |
| Product Type | Stainless Steel Flat Bar |
|---|---|
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN |
| Available Grades | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347H, 409, 409L, 2205, 2507, 904L, 17-4PH, 410, 420, 430, etc. |
| Specifications | Thickness: 2mm-100mm, Width: 10mm-500mm |
| Standard Length | 2m-6m, or customized to client requirements |
| Surface Treatment | Pickling, Bright, Black |
| Packaging | Bundled with seaworthy wooden pallets or as required |
| Trade Terms | FOB, CIF |
| Loading Port | Shanghai, China |
| Delivery Time | 5-30 days after prepayment confirmation |
| Certification | ISO9001, SGS, BV |
| Reports | Material report, Mechanical performance report |
| Thickness | Available Widths & Length |
|---|---|
| 3mm | 20mm / 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 4mm | 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 5mm | 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 6mm | 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 8mm | 40mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 10mm | 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |
| 15mm | 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max (Widths) × 6000mm |