| Element | Content (%) |
|---|---|
| Carbon (C) | ≤ 0.12 |
| Manganese (Mn) | ≤ 1.00 |
| Silicon (Si) | ≤ 1.00 |
| Chromium (Cr) | 16.0 ~ 18.0 |
| Nickel (Ni) | - |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.04 |
| Sulfur (S) | ≤ 0.03 |
| Molybdenum (Mo) | 0.75 ~ 1.25 |
| Niobium (Nb) | (5C ~ 0.80) |
| Property | Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 77 KSI min (531 MPa min) |
| Yield Strength (0.2% Offset) | 53 KSI min (365 MPa min) |
| Elongation | 22% min |
| Hardness | HRB 89 max |
| Grade | 201, 301, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 409L, 410, 410S, 430, 439, 444, 904L, 2205, 2507, etc. |
|---|---|
| Finish | NO.1, 2B, 2D, BA, NO.4, NO.8, 8K, mirror, hair line, sand blast, brush, etching, checkered, embossed, etc. |
| Thickness | 0.2 - 200 mm |
| Width | 4 - 2000 mm |
| Length | 500 - 12000 mm / coil |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo | Hardness |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤1.00 | 5.5/7.5 | ≤0.060 | ≤0.03 | 3.5/5.5 | 16.0/18.0 | - | HB≤241,HRB≤100,HV≤240 |
| 304 | ≤0.08 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.045 | ≤0.03 | 8.0/11.0 | 18.0/20.0 | - | HB≤187,HRB≤90,HV≤200 |
| 316 | ≤0.08 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.045 | ≤0.03 | 10.00/14.00 | 16.0/18.0 | 2.00/3.00 | HB≤187,HRB≤90,HV≤200 |
| 316L | ≤0.03 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.045 | ≤0.03 | 10.00/14.00 | 16.0/18.0 | 2.00/3.00 | HB≤187,HRB≤90,HV≤200 |
| 410 | ≤0.15 | ≤1.00 | ≤1.25 | ≤0.060 | ≤0.03 | ≤0.06 | 11.5/13.5 | - | HB≤183,HRB≤88,HV≤200 |
| 430 | ≤0.12 | ≤1.00 | ≤1.25 | ≤0.040 | ≤0.03 | - | 16.0/18.0 | - | HB≤183,HRB≤88,HV≤200 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Carbon (C) | ≤ 0.12 |
| Manganese (Mn) | ≤ 1.00 |
| Silicon (Si) | ≤ 1.00 |
| Chromium (Cr) | 16.0 ~ 18.0 |
| Nickel (Ni) | - |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.04 |
| Sulfur (S) | ≤ 0.03 |
| Molybdenum (Mo) | 0.75 ~ 1.25 |
| Niobium (Nb) | (5C ~ 0.80) |
| Property | Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 77 KSI min (531 MPa min) |
| Yield Strength (0.2% Offset) | 53 KSI min (365 MPa min) |
| Elongation | 22% min |
| Hardness | HRB 89 max |
| Grade | 201, 301, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 409L, 410, 410S, 430, 439, 444, 904L, 2205, 2507, etc. |
|---|---|
| Finish | NO.1, 2B, 2D, BA, NO.4, NO.8, 8K, mirror, hair line, sand blast, brush, etching, checkered, embossed, etc. |
| Thickness | 0.2 - 200 mm |
| Width | 4 - 2000 mm |
| Length | 500 - 12000 mm / coil |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo | Hardness |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤1.00 | 5.5/7.5 | ≤0.060 | ≤0.03 | 3.5/5.5 | 16.0/18.0 | - | HB≤241,HRB≤100,HV≤240 |
| 304 | ≤0.08 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.045 | ≤0.03 | 8.0/11.0 | 18.0/20.0 | - | HB≤187,HRB≤90,HV≤200 |
| 316 | ≤0.08 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.045 | ≤0.03 | 10.00/14.00 | 16.0/18.0 | 2.00/3.00 | HB≤187,HRB≤90,HV≤200 |
| 316L | ≤0.03 | ≤1.00 | ≤2.00 | ≤0.045 | ≤0.03 | 10.00/14.00 | 16.0/18.0 | 2.00/3.00 | HB≤187,HRB≤90,HV≤200 |
| 410 | ≤0.15 | ≤1.00 | ≤1.25 | ≤0.060 | ≤0.03 | ≤0.06 | 11.5/13.5 | - | HB≤183,HRB≤88,HV≤200 |
| 430 | ≤0.12 | ≤1.00 | ≤1.25 | ≤0.040 | ≤0.03 | - | 16.0/18.0 | - | HB≤183,HRB≤88,HV≤200 |