| MOQ: | 50 |
| Price: | 1.25 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.08 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤1.0 |
| S | ≤0.03 |
| P | ≤0.045 |
| Cr | 10.5~11.7 |
| Ni | 0.5 Max |
| Ti | 6xC - 0.75 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | > 380 MPa |
| Yield Strength | > 205 MPa |
| Elongation | > 20% |
| Hardness | < HRB88 |
| Bending Angle | 180 degree |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.03 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤1.0 |
| S | ≤0.03 |
| P | ≤0.045 |
| Cr | 10.5~11.7 |
| Ni | 0.5 Max |
| Ti | 6xC - 0.75 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | > 380 MPa |
| Yield Strength | > 205 MPa |
| Elongation | > 20% |
| Hardness | < HRB88 |
| Bending Angle | 180 degree |
| Grade | Available Options |
|---|---|
| Grades | 201, 301, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 409L, 410, 410S, 430, 439, 444, 904L, 2205, 2507, etc. |
| Finish | NO.1, 2B, 2D, BA, NO.4, NO.8, 8K, mirror, hair line, sand blast, brush, etching, checkered, embossed, etc. |
| Thickness | 0.2 - 200 mm |
| Width | 4 - 2000 mm |
| Length | 500 - 12000 mm / coil |
| Surface | Feature | Application |
|---|---|---|
| NO.1 | Silver white matt surface, hot rolled and annealed | Applications not requiring surface gloss |
| NO.2D | Silver white, heat treated and pickled after cold rolling | General materials and deep drawing applications |
| NO.2B | Gloss stronger than NO.2D, lightly cold rolled | General materials |
| BA | Bright as a mirror, high surface reflectivity | Building materials, kitchen utensils |
| NO.3 | Rough grinding with 100-200# grinding belt | Building materials, kitchen utensils |
| NO.4 | Intermediate grinding with 150-180# abrasive belt | Building materials, kitchen utensils |
| HL | Hairline grinding with appropriate abrasive material | Buildings, construction materials |
| NO.8 | Mirror grinding with polishing wheel | Reflector, decorative applications |
| MOQ: | 50 |
| Price: | 1.25 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.08 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤1.0 |
| S | ≤0.03 |
| P | ≤0.045 |
| Cr | 10.5~11.7 |
| Ni | 0.5 Max |
| Ti | 6xC - 0.75 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | > 380 MPa |
| Yield Strength | > 205 MPa |
| Elongation | > 20% |
| Hardness | < HRB88 |
| Bending Angle | 180 degree |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.03 |
| Si | ≤1.0 |
| Mn | ≤1.0 |
| S | ≤0.03 |
| P | ≤0.045 |
| Cr | 10.5~11.7 |
| Ni | 0.5 Max |
| Ti | 6xC - 0.75 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | > 380 MPa |
| Yield Strength | > 205 MPa |
| Elongation | > 20% |
| Hardness | < HRB88 |
| Bending Angle | 180 degree |
| Grade | Available Options |
|---|---|
| Grades | 201, 301, 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 317L, 321, 409L, 410, 410S, 430, 439, 444, 904L, 2205, 2507, etc. |
| Finish | NO.1, 2B, 2D, BA, NO.4, NO.8, 8K, mirror, hair line, sand blast, brush, etching, checkered, embossed, etc. |
| Thickness | 0.2 - 200 mm |
| Width | 4 - 2000 mm |
| Length | 500 - 12000 mm / coil |
| Surface | Feature | Application |
|---|---|---|
| NO.1 | Silver white matt surface, hot rolled and annealed | Applications not requiring surface gloss |
| NO.2D | Silver white, heat treated and pickled after cold rolling | General materials and deep drawing applications |
| NO.2B | Gloss stronger than NO.2D, lightly cold rolled | General materials |
| BA | Bright as a mirror, high surface reflectivity | Building materials, kitchen utensils |
| NO.3 | Rough grinding with 100-200# grinding belt | Building materials, kitchen utensils |
| NO.4 | Intermediate grinding with 150-180# abrasive belt | Building materials, kitchen utensils |
| HL | Hairline grinding with appropriate abrasive material | Buildings, construction materials |
| NO.8 | Mirror grinding with polishing wheel | Reflector, decorative applications |