| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.75 |
| Product Name | 316L Stainless Steel Flat Bars |
| Size Range | 20x4mm to 200x40mm |
| Surface Finish | Black / Bright |
| Standard Length | 6 meters or as required |
| Manufacturing Process | Hot Rolled / Cold Rolled / Forging |
| Certification | SGS / BV |
| Type | Stainless Steel Flat Bar |
|---|---|
| Standards | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN |
| Available Grades | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347H, 409, 409L, 410, 420, 430, etc. |
| Specification Range | Thickness: 2mm-100mm, Width: 10mm-500mm |
| Length Options | 2m-6m, or according to client requirements |
| Surface Treatment | Pickling, Bright, Black |
| Packaging | In bundles with seaworthy wooden pallets or as required |
| Thickness | Available Widths | Length |
|---|---|---|
| 3mm | 20mm - 150mm | 6000mm |
| 4mm | 25mm - 150mm | 6000mm |
| 5mm | 25mm - 150mm | 6000mm |
| 6mm | 25mm - 150mm | 6000mm |
| 8mm | 40mm - 150mm | 6000mm |
| 10mm | 50mm - 150mm | 6000mm |
| 15mm | 50mm - 150mm | 6000mm |
| Trade Terms | FOB, CIF |
| Loading Port | Shanghai, China |
| Delivery Time | 5-30 days after prepayment confirmation |
| Quality Reports | Material report, Mechanical performance report |
| Certification | ISO9001 |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.75 |
| Product Name | 316L Stainless Steel Flat Bars |
| Size Range | 20x4mm to 200x40mm |
| Surface Finish | Black / Bright |
| Standard Length | 6 meters or as required |
| Manufacturing Process | Hot Rolled / Cold Rolled / Forging |
| Certification | SGS / BV |
| Type | Stainless Steel Flat Bar |
|---|---|
| Standards | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN |
| Available Grades | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347H, 409, 409L, 410, 420, 430, etc. |
| Specification Range | Thickness: 2mm-100mm, Width: 10mm-500mm |
| Length Options | 2m-6m, or according to client requirements |
| Surface Treatment | Pickling, Bright, Black |
| Packaging | In bundles with seaworthy wooden pallets or as required |
| Thickness | Available Widths | Length |
|---|---|---|
| 3mm | 20mm - 150mm | 6000mm |
| 4mm | 25mm - 150mm | 6000mm |
| 5mm | 25mm - 150mm | 6000mm |
| 6mm | 25mm - 150mm | 6000mm |
| 8mm | 40mm - 150mm | 6000mm |
| 10mm | 50mm - 150mm | 6000mm |
| 15mm | 50mm - 150mm | 6000mm |
| Trade Terms | FOB, CIF |
| Loading Port | Shanghai, China |
| Delivery Time | 5-30 days after prepayment confirmation |
| Quality Reports | Material report, Mechanical performance report |
| Certification | ISO9001 |