| MOQ: | 30 |
| Price: | 1.85 |
| Product Name | SUS 2B 304 Cold Rolled Stainless Steel Coils |
|---|---|
| Thickness | 0.25~5mm |
| Width | 600mm, 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, etc. |
| Material | 310S, 316L, 304, 304L, 201, 202, 439, 409L, 441, 410S, 420, 430, etc. |
| Brand Name | TISCO, BAO STEEL, ZPSS, LISCO, POSCO |
| Surface Finish | 2B, BA, NO. 1, NO. 4, NO. 8, 8K, mirror, checkered, embossed, hairline, sand blast, satin brush, etching, etc. |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength (σb) | ≥520 MPa |
| Yield Strength (σ0.2) | ≥205 MPa |
| Elongation (δ5) | ≥40% |
| Hardness | ≤187HB; ≤90HRB; ≤200HV |
| Density | 7.93 g/cm³ |
| Specific Heat Capacity (20ºC) | 0.502 J·(g·C)⁻¹ |
| Melting Point | 1398~1420ºC |
| Finish | Thickness | Characteristics | Applications |
|---|---|---|---|
| No. 1 | 3.0mm~150.0mm | Hot-rolled, annealed and pickled with white pickled surface | Chemical industry equipment, Industrial tanks |
| 2B | 0.2mm~6.0mm | Heat treatment, pickling after cold rolling, brighter and smooth surface | General applications, Medical instruments, Tableware |
| BA | 0.5mm~30.0mm | Bright heat treatment after cold rolling | Kitchen utensils, kitchen ware, architectural purposes |
| No. 4 (Bright Annealed) | 0.4mm~3.0mm | Polished with No. 150 to No. 180 mesh abrasives | Milk & Food processing facilities, Hospital Equipment, Bath-tubs |
| HL (Hair Line) | 0.4mm~3.0mm | Continuous linear polishing | Architectural purposes, escalators, kitchen ware, vehicles |
| 8K | 0.5mm~30.0mm | Mirror-like shine | Building construction |
| MOQ: | 30 |
| Price: | 1.85 |
| Product Name | SUS 2B 304 Cold Rolled Stainless Steel Coils |
|---|---|
| Thickness | 0.25~5mm |
| Width | 600mm, 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, etc. |
| Material | 310S, 316L, 304, 304L, 201, 202, 439, 409L, 441, 410S, 420, 430, etc. |
| Brand Name | TISCO, BAO STEEL, ZPSS, LISCO, POSCO |
| Surface Finish | 2B, BA, NO. 1, NO. 4, NO. 8, 8K, mirror, checkered, embossed, hairline, sand blast, satin brush, etching, etc. |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength (σb) | ≥520 MPa |
| Yield Strength (σ0.2) | ≥205 MPa |
| Elongation (δ5) | ≥40% |
| Hardness | ≤187HB; ≤90HRB; ≤200HV |
| Density | 7.93 g/cm³ |
| Specific Heat Capacity (20ºC) | 0.502 J·(g·C)⁻¹ |
| Melting Point | 1398~1420ºC |
| Finish | Thickness | Characteristics | Applications |
|---|---|---|---|
| No. 1 | 3.0mm~150.0mm | Hot-rolled, annealed and pickled with white pickled surface | Chemical industry equipment, Industrial tanks |
| 2B | 0.2mm~6.0mm | Heat treatment, pickling after cold rolling, brighter and smooth surface | General applications, Medical instruments, Tableware |
| BA | 0.5mm~30.0mm | Bright heat treatment after cold rolling | Kitchen utensils, kitchen ware, architectural purposes |
| No. 4 (Bright Annealed) | 0.4mm~3.0mm | Polished with No. 150 to No. 180 mesh abrasives | Milk & Food processing facilities, Hospital Equipment, Bath-tubs |
| HL (Hair Line) | 0.4mm~3.0mm | Continuous linear polishing | Architectural purposes, escalators, kitchen ware, vehicles |
| 8K | 0.5mm~30.0mm | Mirror-like shine | Building construction |