| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.15 |
| Parameter | Specifications |
|---|---|
| Thickness | 0.1mm - 100mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1240mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm |
| Length | 2000mm - 6000mm or custom requirements |
| Standards | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS |
| Materials | 201, 202, 301, 321, 304, 304L, 316, 316L, 309S, 310S, 410, 430 |
| Surface Finish | 2B, BA, 8K, No.4, No.1 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.07 |
| Si | ≤1.00 |
| Mn | ≤2.00 |
| P | ≤0.035 |
| S | ≤0.03 |
| Cr | 17.00-19.00 |
| Ni | 8.0-11.0 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | 520 Mpa |
| Yield Strength | 205-210 Mpa |
| Elongation | 40% |
| Hardness HB | 187 |
| Hardness HRB | HV200 |
| Density | 7.93 g/cm³ |
| MOQ: | 100 |
| Price: | 2.15 |
| Parameter | Specifications |
|---|---|
| Thickness | 0.1mm - 100mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1240mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm |
| Length | 2000mm - 6000mm or custom requirements |
| Standards | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS |
| Materials | 201, 202, 301, 321, 304, 304L, 316, 316L, 309S, 310S, 410, 430 |
| Surface Finish | 2B, BA, 8K, No.4, No.1 |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.07 |
| Si | ≤1.00 |
| Mn | ≤2.00 |
| P | ≤0.035 |
| S | ≤0.03 |
| Cr | 17.00-19.00 |
| Ni | 8.0-11.0 |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | 520 Mpa |
| Yield Strength | 205-210 Mpa |
| Elongation | 40% |
| Hardness HB | 187 |
| Hardness HRB | HV200 |
| Density | 7.93 g/cm³ |